Nadir Görülen Alerji Çeşitleri Nadir Görülen Alerji Çeşitleri

Türkiye'de yeni tip sürücü belgesine sahip olan kişi sayısı 25 milyon 894 bine ulaştı. Yeni tip ehliyete geçiş için süre yıl sonunda dolacak. 7 milyonun üzerinde kişi ehliyetini henüz yenilemedi. Yenilemeyenler yeni yıldan itibaren 5 bin liranın üzerinde ek ücret ödemek zorunda kalacak. 

Yeni tip ehliyete geçiş için süre yıl sonunda dolacak olmasına rağmen 7 milyon 159 bin 176 kişi eski tip sürücü belgesini kullanmayı sürdürüyor.

Bugüne kadar nüfus müdürlüklerine 25 milyon 894 bin 321 kişi sürücü belgesini yenilemek için başvurdu. 

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024'e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile indirimli olarak toplam 15 lira karşılığında yenisiyle değiştiriliyor. 

1 Ocak 2025'ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin ise sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ile vakıf payı bedelini tam yatırmaları gerekecek.

B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024'te toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için yatırılması gereken tutar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek.

Dolayısıyla, yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler, ehliyetlerini yenilemek için fazladan 5 bin liranın üzerinde ek ödeme yapmak zorunda kalacak.

Ayrıca kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecek. Bu nedenle ehliyetini yenilemeyenler araç kullanırken de cezai yaptırımla karşılaşabilecek.

Yetkililer, yılın son aylarında yaşanabilecek başvuru yoğunlu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye ediyor.

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya "nvi.gov.tr" üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabiliyor.

Kaynak: AA