Temmuz zammına rağmen SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde 10 bin TL'nin altında kalan maaşlar için yapılacak ek zam üzerindeki çalışmalar devam ederken bu kez tüm emeklilere yapılacak seyyanen zammın gündeme geldiği bildirildi.

Ekonomim’deki habere göre tartışmalara konu olan 10 bin TL’lik en düşük aylığın artırılmasına yönelik AK Parti kurmaylarının çalışmaları devam ederken, formüller arasında en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması öne çıkmıştı.

Ancak şimdi 2 bin TL’lik seyyanen zammın tüm emeklilere verilmesi tartışılıyor.

Bakanlık Mobbing İddialarına Karşı İnceleme Başlattı Bakanlık Mobbing İddialarına Karşı İnceleme Başlattı

AK Parti kaynakları 2 bin liralık zammın emeklilerin tamamına yansıtılması konusunun masada olduğunu belirterek, ancak ortada alınmış bir kararın olmadığına dikkat çektiler.

AK Parti kurmayları ayrıca tartışmalara konu olan emeklilerin kök maaşı sorununu da tamamen ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Emeklilerin kök maaşının düşük olmasından dolayı en düşük emekli aylığı önce 2023 yılında 7 bin 500 TL’ye ardından da 2024 Ocak ayında 10 bin TL'ye çıkarılmıştı. 

Emekli kök (taban) maaşı 8 bin TL’nin altında kalan yaklaşık 4 milyona yakın emeklinin, Temmuz’daki yüzde 24,73’lük zamma rağmen aylıkları 10 bin TL’de kalacaktı.

Bu nedenle taban aylıklarında seyyanen artış düzenlemesi yapılarak her yıl en düşük emekli maaşı belirleniyor.

Sosyal Sigortalar ve Sağlık Sigortası Kanununda 1999 ve 2008 yıllarında yapılan değişikliklerle taban aylık bağlama oranı yüzde 70’ten yüzde 35’e düşürülmüştü.

AK Parti kurmayları şimdi emeklilerin kök maaşı sorununu ortadan kaldırmak için çalışma yürütüyor.

Kaynak: Haber Merkezi