Ticaret Bakanlığı emlak sektöründe yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması ve sektör beklentilerinin karşılanması amacıyla emlakçılar için aranan mesleki deneyim şartını kaldırdı.

Ticaret Bakanlığından Denetimlere İlişkin Açıklama Ticaret Bakanlığından Denetimlere İlişkin Açıklama

Emlak sektöründe kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla 2018'den bu yana yürürlükte olan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla taşınmaz ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletme ve sözleşmeli işletmelerce 31 Aralık'a kadar yapılan yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartı aranmayacak.

Ayrıca, Bakanlık söz konusu süreyi 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak.

Ticaret Bakanlığı, yetki belgesi alınması için gerekli tüm şartları olmasına rağmen mesleki deneyim şartını sağlayamadıkları gerekçesiyle yetki belgesi temininde sektör temsilcilerinin problem yaşadıklarının tespit edildiğini, yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması ve sektör beklentilerinin karşılanması amacıyla da böyle bir yönetmelik değişikliğine gidildiğini açıkladı.

Açıklamada, söz konusu düzenlemenin bir defaya mahsus mesleki deneyim şartı konusunda mağduriyet yaşayan sektör temsilcilerine getirilen istisnai bir düzenleme olduğu da vurgulandı.

Kaynak: Haber Merkezi