Erken menopoz, kalp ve damar hastalıkları, kemik erimesi, üro-genital sistemde değişiklikler, uyku bozukluğu, duygu durum değişikliği, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Burçin Karakuş, “40 yaşından önce görülen menopozu erken teşhis etmek ve vücutta azalan hormonlarla birlikte oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmek için erkenden hormon replasman tedavisine başlanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sahurda Beslenme Nasıl Olmalıdır? Sahurda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Menopoz yaşının ortalama 50 olduğunu belirten Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü doktorlarından, Op. Dr. Burçin Karakuş, 45 yaşından önceki menopoza erken menopoz, 40 yaşından önce görülene de prematür menopoz (prematüroveryan) yetmezliği denildiğini ifade etti. 

Erken menopozun, yumurtalıkların hormon üretmeyi bırakması ve östrojenin vücuttan çekilmesine bağlı olarak etkileri görülmeye başlıyor. Op. Dr. Karakuş konuyla alakalı şunları kaydetti; “Vücutta azalan hormonu yerine koymak önemli. Bunun için adet düzensizlikleriyle birlikte görülen ateş basması, yeni gelişen uyku düzensizlikleri, duygu durum değişiklikleri, kemik ağrıları, sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonları, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki gibi semptomlar görüldüğünde uzmana danışılmalı”

Metabolizma Yavaşlıyor, Kilo Artıyor!

40 yaşından önce görülen menopozu erken teşhis etmenin önemli olduğunu ve vücutta azalan hormonlarla birlikte oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmek gerektiğini, bunun için erkenden hormon replasman tedavisine başlanmasının önemini vurgulayan Op. Dr. Karakuş; “Vücutta azalan hormonu yerine koymak önemli. Bunun için adet düzensizlikleriyle birlikte görülen ateş basması, yeni gelişen uyku düzensizlikleri, duygu durum değişiklikleri, kemik ağrıları, sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonları, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki gibi semptomlar görüldüğünde uzmana danışılmalı. Ayrıca bu dönemde vücut metabolizma hızının yavaşlamasıyla kilo artışı da izlenmektedir. Kilo artışının özellikle bel çevresinde yağlanma ile olmasının tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları riski ile doğrudan ilişkisi olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Erken menopozda tanı ve tedavinin yanında mamografi ve kemik dansitometri-DEXA (kemik yoğunluğu) gibi tarama testleri de yapılmalı. Hormon replasman tedavisinin yanına D vitamini, kalsiyum, magnezyum gibi takviye edici gıdalar da eklenebilir” şeklinde konuştu.

DHA

Editör: Arda Kemal Atay