Erzurum'da, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vefatının 750. yılı ve 2023 Mevlana Yılı dolayısıyla "Şeb-i Arus" etkinliği gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Teknik Üniversitesince (ETÜ) İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programda, Guruh-i Defnevazan-i sema grubu, musiki ve ilahi dinletisi sundu.

Mona Lisa'nın Dünya Çapındaki Şöhretinin Ardındaki Sırlar Nelerdir? Mona Lisa'nın Dünya Çapındaki Şöhretinin Ardındaki Sırlar Nelerdir?

Programda Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi, sema ve dans gösterisi yaptı. Daha sonra da şiirler okundu ve Mevlana'dan hikayeler anlatıldı.

ETÜ Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörlüğü öğretim görevlisi Dr. Pune Karimi, Mevlana için 17 Aralık'ın özel bir gün olduğunu belirtti.

Şeb-i Arus'un "tören ve kutlama gecesi" olduğunu söyleyen Karimi, "Bu olay aslında ilginç bir durum, nasıl oluyor da ölüm kutlanır diye düşünülüyor ama yaşamı o kadar saygın ki onun bitişi kutlanıyor. Bu müthiş bir konudur. Ölüm tasavvufta en mistik şeydir" dedi.

Etkinliğe, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Mohammad Ebrahimi ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

AA

Editör: Yağmur Temiz