Akciğer Damar Hastalıkları ve Araştırma Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği, Yoga Federasyonu ile Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında, pulmoner hipertansiyon hastaları doktorların eşliğinde yerleşkenin bahçesinde nefes teknikleri egzersizi uyguladı.

Hastalar, etkinlik kapsamında doktorların yönlendirmesi ile yoga yaptı, bocce petank oyunu oynadı.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Kula, Dünya Pulmoner Hipertansiyon Farkındalık Günü kapsamında hastaların sorunlarına dikkat çekmek için etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Beypazarılılar EGO’ya Ulaşım Sorunlarını Anlattı Beypazarılılar EGO’ya Ulaşım Sorunlarını Anlattı

Kula, pulmoner hipertansiyonun, dünyada oldukça nadir görülen ve tedavisi bulunmayan ölümcül hastalıkların en tehlikelilerinden olduğunu belirtti.

Hastaların nefes darlığı, çabuk yorulma, ayaklarda şişlik ve morarma gibi şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurduklarını kaydeden Prof. Dr. Serdar Kula; "Kesin tedavisi olan bir hastalık değil, elimizde sınırlı tedaviler var. Nihai tedavi olarak akciğer nakli karşımıza çıkıyor, o da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sınırlı olarak yapılıyor. Bu hastalığın ortaya çıkışında bir yaş sınırı yok, yeni doğandan itibaren görülebiliyor. Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Özellikle anne babalar için travmatik olan tarafı da bu. Çocuk sapasağlam, hiçbir sağlık sorunu yok ve bir anda herhangi bir yaşta hastalığın belirtileri ortaya çıkıyor" dedi.

Kaynak: AA