İsrail’in saldırısı altında bulunan Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkı için, AFAD’ın koordinasyonunu sağladığı 1900 tonluk “Türkiye-Katar Gazze İyilik Gemisi” Mersin’den dualarla yola çıktı.

Kırıkkale'de 174 Araç Trafikten Men Edildi Kırıkkale'de 174 Araç Trafikten Men Edildi

AFAD koordinasyonundaki geminin yardım malzemeleri, Sağlık Bakanlığı, Katar Kalkınma Fonu ve sivil toplum kuruluşlarınca temin edildi. Mersin Uluslararası Limanı 2 numaralı rıhtımda hazırlıkları tamamlanan ‘Türkiye-Katar Gazze İyilik Gemisi'nin uğurlanması için tören düzenlendi. Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Katar Dışişleri Bakanlığında Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Lolwah Rashid Al-Khater, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, AFAD Başkanı Okay Memiş ile askeri ve mülki erkan katılım gösterdi.

“11’inci Gemimiz Yanımızda”

Uğurlama töreninde konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Karaloğlu, İsrail'in geçen yıl 7 Ekim'de Gazze'ye başlattığı saldırılarla insanlık suçu ve soykırım uyguladığını söyledi. Karaloğlu, Türk milletinin Filistin'in içinde bulunduğu duruma kayıtsız kalmadığını ifade ederek, "11'inci gemimiz yanımızda. Bu gemi daha farklı bir gemi. Bu gemiyi Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Kalkınma Fonu ortak hazırladı. Bu gemide 1900 ton yardım malzemesi var. Bu yardımın 1400 tonu Katar Kalkınma Fonu tarafından Türkiye'de, kalan 500 tonu da AFAD koordinasyonunda sivil toplum kuruluşları tarafından tedarik edildi. Temennimiz en kısa sürede kalıcı ateşkes sağlansın, Gazzeli kardeşlerimiz kendi topraklarında, memleketlerinde barış içerisinde yaşamaya devam etsin. Bizim gönderdiğimiz bu yardımlar da onların ihtiyaçlarını gidersin, yaralarına merhem olsun" ifadelerini kullandı.

İnsani yardım malzemelerini taşıyan gemi, konuşmaların ardından, dua okunması ile uğurlandı. Gemi, yaklaşık iki gün sürmesi planlanan deniz yolculuğuyla Gazze'ye en yakın bölge olan Mısır'ın El-Ariş Limanı'na ulaşacak.

Kaynak: DHA