Yiyecek içecek sektörünün temsilcileri Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti.  Sektör temsilcileri ATO Başkanı’na son dönemde gerçekleşen denetimler ve boykot nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar ve Başkent’teki lokanta, restoran ve kafelerin sorunları hakkında bilgi verdi.

Ziyaretin ardından yazılı bir açıklama yapan Gürsel Baran, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelerin yiyecek - içecek sektörünün işletme giderlerini artırdığını belirterek, sektörün bankaların kredi kartı komisyon oranlarının yüksekliği nedeniyle sıkıntıya girdiğini ifade etti.

Sektördeki farklı KDV oranlarının kafa karışıklığı oluşturduğuna dikkat çeken Baran sektörün kira, işçilik, enerji gibi işletme giderlerinin artmasından da etkilendiğini söyledi.

Doğurganlık Hızı Düşüşünün Ekonomiye Yansıması Doğurganlık Hızı Düşüşünün Ekonomiye Yansıması

Baran ayrıca restoran, lokanta ve kafe ile benzeri yiyecek içecek hizmeti sunan işletmelerde menü, fiyat, KDV uygulamalarına ilişkin denetimler ile boykot gibi çağrıların sektörü olumsuz etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini belirterek, “Restoran, lokanta ve kafelere ilişkin yaratılacak olumsuz algı sektörü de müşterileri de olumsuz etkileyecektir. Kurunun yanında yaş da yanmasın” dedi.

Kaynak: Bülten