Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, geçerli ruhsatı olmayan gemi, deniz ve iç su araçlarının malik ve işletenlerine idari para cezaları uygulanacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle birlikte, 2,5 metrenin altındaki özel gemiler artık bağlama kütüğüne kaydedilmeyecek. Ruhsatnameler, bir yıl veya katları olmak üzere en fazla 5 yıla kadar düzenlenecek ve süresi bitiminde yeniden düzenlenmesi zorunlu olacak.

Yenileme başvuruları, ruhsat süresi dolmadan en az 15 gün önce yapılacak, aksi takdirde ruhsat süresi geçtikten sonra yapılan başvurularda, yeni ruhsatın başlangıç tarihi bir önceki ruhsatın bitim tarihinden başlayacak. Ruhsatın süresinin dolmasından itibaren 5 yıl boyunca yeniden ruhsat düzenlenmeyen gemi, deniz ve iç su araçları ise kendiliğinden kütükten silinecek.

Bakan Şimşek, Son Aşamaya Gelindi Diyerek Müjdeyi Verdi Bakan Şimşek, Son Aşamaya Gelindi Diyerek Müjdeyi Verdi

İdari Para Cezaları Su Araçlarının Boyuna Göre Değişecek

İdari para cezaları ise gemi, deniz ve iç su aracının boyuna göre değişecek. Buna göre, 2,5 metreden 10 metreye kadar olanlara metre başına 250 lira, 10 metreden 20 metreye kadar olanlara 500 lira, 20 metreden 30 metreye kadar olanlara 750 lira, 30 metreden büyük olanlara ise 1000 lira para cezası verilecek. Ayrıca, idari para cezasına ilave olarak ruhsatın düzenlenmesi gereken tarihten itibaren geç kalınan her ay için bu miktarın yüzde 5'i kadar ek bir ceza uygulanacak. İdari para cezasının 1 aylık ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise yüzde 25 indirim yapılacak.

AA

Editör: Salih Demirelli