Güney Kore ile Kuzey Kore arasında son günlerde yükselen tansiyon Kore Yarımadası ve çevresinde güvenlik endişelerini artırdı.

Paris Olimpiyatları için Güvenlik Tedbirleri Artırılıyor Paris Olimpiyatları için Güvenlik Tedbirleri Artırılıyor

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol,  Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore ile 2018 yılında imzalanan askeri gerilimi azaltma anlaşmasını kalıcı olarak askıya alma kararını onayladı.

‘Kore Halkını Korumak İçin Gerekli Tüm Tedbirler Alınır’

Güney Kore Savunma Bakan Yardımcısı Cho Chang-rae konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu önlem, ordumuzun 2018 antlaşması ile kısıtlanan tüm askeri faaliyetlerini normale döndürecek." ifadelerini kullandı. Güney Kore halkını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacaklarını vurgulayan Cho, "Bu durumun tüm sorumluluğu Kuzey Kore rejimine aittir. Eğer Kuzey Kore yeni provokasyonlara kalkışırsa, ordumuz Güney Kore-ABD ortak savunma duruşu temelinde sert bir şekilde karşılık verecektir" şeklinde konuştu.

Güney Kore Askeri Faaliyetlerine Devam Edebilecek

Güney Kore, anlaşmanın askıya alınmasıyla yaklaşık 6 yıl aranın ardından Askeri Sınır Hattı (MDL) ve kuzeybatı sınır adaları yakınlarındaki tüm askeri faaliyetlerine yeniden başlayabilecek. Seul aynı zamanda Pyongyang'ın tepkisini çeken dev hoparlörleri sınır bölgelerine yeniden kurarak Kuzey Kore’ye yönelik propaganda faaliyetleri yürütebilecek.

Kaynak: Haber Merkezi