Türkiye’nin köklü bankalarından Halkbank, 86. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Esnaf, sanatkar ve küçük meslek sahiplerine uygun koşullarda kaynak sağlamak amacıyla 23 Mayıs 1938'de "Halkbank ve Halk Sandıkları Kanunu" ile faaliyetlerine başlayan Halkbank, bugün 2,4 trilyon lira aktif büyüklüğü ve 2 trilyon lirayı aşan toplam kredileriyle sektörün en değerli markaları arasında yer alıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasıyla faaliyetlerine başlayan Halkbank'ın kurulduğu günden bu yana üretim ve istihdama dayalı ekonomik kalkınmaya destek verdiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankanın, 1938'de Ankara'da iki katlı kiralık bir binada çıktığı yolculuğunu bugün, 27 bini aşan çalışanı, 1205 hizmet birimi ve güçlü finansal göstergeleri ile sürdürdüğüne dikkat çekti.

Kapadokya'da Her 8 Turistten 1'i Balona Bindi Kapadokya'da Her 8 Turistten 1'i Balona Bindi

Osman Arslan Halkbank ailesi olarak başarılarla dolu 86 yılı geride bırakmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, Halkbank ailesi olarak, KOBİ, esnaf ve sanatkarlar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine destek olmaya çalışan bir banka olduklarını işaret etti.  

Halkbank’ın KOBİ kredileri alanındaki sektör liderliğini sürdürdüğünü ifade eden Arslan, esnaf ve sanatkarı önceleyen kredi plasman politika ve uygun koşullardaki kredi paketleriyle 2002 yılından bu yana 4 milyon 200 bin esnafa, 498 milyar lira kredi kullandırdıklarını bildirdi.

Arslan, Halkbank'ın ağırlığı kadın ve genç girişimcilerden oluşan girişimcilik ekosistemine sağladığı katkılara değinerek, "Banka olarak destek verdiğimiz genç ve kadın girişimci sayımız bugün 383 bine, kullandırdığımız kredi tutarı ise 91 milyar liraya ulaştı" görüşlerini kaydetti.

Halkbank'ın, dünyanın içinden geçtiği dijital dönüşümde yerini alarak, dijital çağın değer üreten bankası olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Arslan, "Tüm bu yenilikçi stratejilerimiz doğrultusunda dijital kanallardaki aktif müşteri sayımız 7 milyona yaklaştı" bilgisini verdi.

Arslan Halkbank olarak önceliklerinin 86 yıldır Türkiye ve Türk insanı olduğunu da belirterek "Bugüne kadar ülkemize katkı sağlamak için bilim, teknoloji, eğitim, sağlık, spor, kültür - sanat gibi pek çok farklı alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları halkın Bankası olmanın gereği olarak, bundan sonra da sürdüreceğiz. Ülkemiz çıkarlarını gözeterek müreffeh ve büyüyen Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: AA