Nijerya'nın başkenti Abuja'da düzenlenen 3'üncü Afrika Hava Kuvvetleri Forumu'na katılan Nacar, HAVELSAN'ın Afrika açılımına ilişkin soruları yanıtladı.

Nacar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika açılımı vizyonu çerçevesinde bölgedeki dost ve kardeş ülkelerin savunma ihtiyaçlarını karşılamak ve bu ülkelerle satıcı-müşteri ilişkisi değil stratejik ortaklık kurmak amacıyla hareket ettiklerini söyledi.

HAVELSAN'ın, Türkiye'nin bölgede izlediği siyasete paralel olarak Afrika açılımını başlattığını belirten Nacar, şirketin bölge ülkeleriyle 2019'dan bu yana daha sıkı bir işbirliği içinde olduğunu ve karşılıklı ziyaretlerin düzenli olarak gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca, artık birçok ülkede tanındıklarını vurguladı.

"Biz, Afrika'ya Birçok Proje Göndermek İstiyoruz"

Nacar, HAVELSAN'ın BAHA, savaş yönetim ve eğitim sistemleri ile eğitim simülatörlerine dikkati çekerek bu ürünleri Afrika ülkelerine önerdiklerini dile getirdi.

HAVELSAN'ın Türkiye'deki partnerleri vasıtasıyla bünyesindeki birçok ürünü kullanıma sunduğunu söyleyen Nacar, "Biz, Afrika kıtasına birçok proje göndermek istiyoruz. BAHA (bulutaltı insansız hava aracı), BARKAN (insansız kara aracı) gibi ürünlerimizi, atış simülatörlerimizi buraya getirdik." dedi.

Bakan Şimşek’ten Borsaya Yönelik Vergi Açıklaması Bakan Şimşek’ten Borsaya Yönelik Vergi Açıklaması

Nacar, HAVELSAN'ın Nijerya, Ruanda, Kenya, Uganda, Gambiya, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Senegal ve Kamerun başta olmak üzere diğer tüm Afrika ülkeleriyle iş geliştirme faaliyetleri yürüttüğünün altını çizdi.

Nacar, "BAHA'yı başka ülkelere de ihraç ediyoruz, onun önü açılıyor. BAHA, hem sistem olarak küçük hem de fiyatı uygun, kullanım kolaylığı olan bir ürün. BAHA'nın bir başlangıç olacağını, diğer ülkelerin de bunu örnek alarak ürünlerimize talip olacaklarını değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA