Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz döneminde Antalya, Muğla ve İzmir başta olmak üzere turizm bölgelerinde yoğun kullanılan işletmelere yönelik denetimleri artıracak.

Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı ekipleri, turizm sezonunun başlamasıyla bu alanlara yönelik denetim takvimini oluşturdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye büyük önem verdiklerini vurguladı. Bakan Şimşek, denetimlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek" dedi.

Tarihin En Çok Bilet Satılan Olimpiyatı Paris 2024 Tarihin En Çok Bilet Satılan Olimpiyatı Paris 2024

Yoğun Denetim Bölgeleri

Ekipler, yaz aylarında özellikle Antalya, Muğla ve İzmir gibi yoğun turizm bölgelerinde denetimler gerçekleştirecek.

Bu amaçla, Antalya, İzmir ve Muğla'ya yüzlerce denetim personeli takviyesi yapıldı. Gece faaliyet gösteren eğlence mekanları, yat turizmi, plaj kulüpleri ve otel-pansiyon gibi işletmelere yönelik saha denetimleri yapılacak.

Denetimler kapsamında restoranlar ve işlek cadde ve sokaklardaki işletmeler de yer alacak.

Konut Kiralama Sektörü de Takipte

Gelir İdaresi ekipleri, denetimlerde günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verecek.

Yazlık kiralamalara yönelik 2023 yılına ilişkin analiz çalışmaları da yapılırken bu kapsamda gelir elde ettiği düşünülen mükellefler izaha davet edilip sonuca göre gönüllü uyumla beyanda bulunmaları sağlanacak.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığından günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve günübirlik kiralama potensiyeli bulunan konutlara yönelik yoklama yapılacak.

Kaynak: AA