Hindistan’da altı hafta süren heyecan dolu bir seçim maratonunun ardından, sandık sonuçlarını açıkladı. Mevcut Başbakan Narendra Modi, Bharatiya Janata Partisi (BJP) ile bir kez daha zafer elde etti. Bu zafer, Hindistan borsasında büyük bir düşüşe sebep oldu. 

IMF 2024 Yılı Küresel Ekonomik Büyüme Tahminini Değiştirmedi IMF 2024 Yılı Küresel Ekonomik Büyüme Tahminini Değiştirmedi

BJP Parlamentoda Çoğunluğu Kaybetti, Ekonomi Sarsıldı 

2014 yılında 282, 2019 yılında ise 303 sandalye kazanan BJP, bu seçimlerde sadece 240 sandalyede kalarak parlamentoda salt çoğunluğu sağlayamadı. Bu durum, Hindistan borsasında son dört yılın en büyük düşüşüne yol açtı. Hisse senedi piyasalarından 386 milyar dolarlık bir çıkış yaşanırken, Nifty 50 Endeksi Mumbai'de yüzde 5,9 düşüşle 4 yıldan uzun sürenin en kötü performansını kaydetti. Rupi de son bir yılın en büyük düşüşünü yaşadı. 

Analistler: Modi Büyük Bir Siyasi Darbe Aldı 

Analistler, seçim sonuçlarının Modi ve BJP için büyük bir siyasi darbe olduğunu yorumluyor. Yeni Delhi'deki Politika Araştırma Merkezi'nden kıdemli araştırmacı Neelanjan Sircari, Modi'nin koalisyon kurmak zorunda kaldığını ve bu durumun koalisyon ortaklarıyla muhtemelen "huzursuz bir ilişki"ye yol açacağını söyledi. Yatırımcılar, Modi'nin on yıllık görev süresi boyunca ekonomik gündemine büyük ölçüde olumlu yaklaşmıştı. 

Modi Döneminde Ekonomi Büyüdü Fakat Sorunlar Çözülemedi 

Modi, görev süresi boyunca altyapıya büyük yatırımlar yaptı, yerli üretimi teşvik etti ve yabancı yatırım çekti. Son on yılda kişi başına düşen GSYH yaklaşık 5 bin dolardan 7.500 dolara yükselirken, Hindistan bu süre zarfında dünyanın 9. en büyük ekonomisinden 5. en büyüğüne yükseldi. 

Ancak Hindistan'ın etkileyici GSYH büyümesine rağmen, ülke ekonomisi yaygın yoksulluk, artan eşitsizlik ve yaygın yolsuzluk gibi ciddi zorluklarla karşı karşıya. Seçime girerken Modi'nin popülaritesi, ülkedeki yüksek genç işsizliği, enflasyon ve gelir eşitsizliği gibi sorunlara rağmen devam ediyordu. 

Uzun Vadeli Görünümde Değişiklik Beklenmiyor 

Al Jazeera'da yayınlanan habere göre, Hindistan'ın ekonomik avantajlarının çoğu seçim sonucundan, hatta kimin iktidarda olduğundan bile etkilenmeyecek. Allspring Global Investments portföy yöneticisi Gary Tan, "Seçim sonucunun Hindistan piyasalarının uzun vadeli görünümünü etkilediğini düşünmüyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi