Amla Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Amla Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hipertrikoz, yaygın olarak "kurt adam sendromu" olarak bilinen bir sağlık sorunudur. Bu durum genellikle yüzde ve bazen el ve sırt gibi bölgelerde normalden fazla tüylenme olarak ortaya çıkar. Hipertrikoz, kişinin doğuştan sahip olduğu veya sonradan gelişen bir hastalık olabilir. 

Hipertrikozun tanımı, vücuttaki kılların normalden anormal derecede uzaması olarak yapılır. Bu durum mitolojik kurt adama benzetildiği için, popüler olarak "kurt adam sendromu" olarak da adlandırılır. Hastalığın genel olarak vücudun her yerinde veya belirli bölgelerde lokalize olabileceği iki farklı türü vardır. 

Hipertrikozun nedeni genellikle doğuştan gelen genetik faktörler veya bazı hormonal değişiklikler olabilir. Androjen hormonlarına bağımlı olmayan kıllar, genellikle cilt üzerinde, kasık bölgesinde, yüzde ve koltuk altında görülür. 

Geçmişte, 19. ve 20. yüzyılın başlarında, birçok sirk sanatçısı, Julia Pastrana gibi, hipertrikoz hastalığına sahipti. Bu sanatçılar, sıklıkla insan ve hayvan özelliklerini bir araya getiren çeşitli hilkat garibesi gösterilerinde sergilenmişlerdir. 

Muhabir: Betül Demir