Glüten alerjisi olanlar, çölyak ve fenilketonüri hastaları için İBB'den büyük bir destek geldi. Türkiye'de oldukça pahalı fiyatlara satılan glütensiz ürünler artık çok daha uygun fiyata satılabilecek. 

Mahkeme, Dilan Polat’ın Tahliye Talebine Ret Verdi Mahkeme, Dilan Polat’ın Tahliye Talebine Ret Verdi

Başta çölyak ve fenilketonüri hastalarına yönelik glütensiz ekmek, un, kurabiyeler ve glütensiz makarna gibi ürünler, Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası içerisinde yer alacak üretim tesisinde üretilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Temmuz ayında açılan Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası'nın ikinci etap çalışmaları kapsamında açılacak tesiste, sadece bisküvi ve glütensiz ürünler üretilecek.

Yakın zamanda hizmete girecek yeni tesis, Türkiye'nin ilk, seri, glütensiz gıda üretim hattına sahip tesisi olacak. Fabrikada, başta çölyak ve fenilketonüri hastaları olmak üzere, glüten hassasiyeti olanlara yönelik ürünler üretilecek.

Fabrikada glütensiz ekmek, un ve kurabiyelerin yansıra glütensiz makarna ve daha pek çok ürün çeşidi hazırlanabilecek. Böylece daha çok ürün çeşidine, erişim mümkün olabilecek.

Ibb Gluu2

Türkiye'nin Dört Bir Yanına Spariş Verilebilecek

İstanbul Halk Ekmek (İHE), glütensiz ürünleri üreterek yurt dışından ithal edilen ürünlere olan bağımlılıkları azaltmayı hedefliyor. Böylece çölyak ve fenilketonüri hastaları, kendi lezzet kültürlerine uygun ürünlere sağlıklı bir şekilde ulaşma imkanı buluyor.

Ayrıca İHE, e-devlet üzerinden alınan sağlık raporlarını ileten hastalara, glütensiz ürünleri indirimli şekilde sunuyor. İHE’nin glütensiz ürünlerine https://esiparis.ihe.istanbul/ üzerinden, ülkenin dört bir yanından ulaşmak mümkün.

Kaynak: Haber Merkezi