Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik öngören Cumhurbaşkanı Kararı 16 Aralık 2023'te Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu doğrultuda ilaç fiyatlandırmasında uygulanan güncel Euro değeri yüzde 25 arttırılarak 17 lira 55 kuruş seviyesine yükseltildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar 25 Aralık 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek ve ilaç fiyatlarına yüzde 25 zam gelecek.

Kararnamenin açıklanma ve uygulanma süreleri arasında 9 günlük bir boşluk bırakılması, firmalar ve depoların kârlı satış yapabilmek için ilaç teminini 25 Aralık sonrasına ertelemesine yol açtı.

Türkiye'de kronik bir sorun haline gelen ilaç yokluğunun bu nedenle daha da arttığına dikkat çeken ve 19 imzanın yer aldığı eczacı odaları, Sağlık Bakanlığı'na açık çağrıda bulundu. 

Çağrı metninde "İlaca ticari bir ürün olarak bakamayız, ilaç olmazsa olmaz yaşamsal bir üründür. İlaca ekonomik değil, insani bir bakış açısıyla, sağlığın temel bir unsuru olarak bakılmalıdır" ifadeleri yer aldı.

Eczanelere İlaç Tedariki Durdu

Türkiye'de ilaca ayrılan bütçenin oransal olarak OECD ülkelerinin tümünün gerisinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İlaç ile ilgili fiyat değişikliklerine enflasyonu yükseltir, kamu maliyesine yük getirir mantığı ile bakılamaz. Kaldı ki ülkemizde ilaca ayrılan bütçe oransal olarak da OECD ülkelerinin tümünün gerisindedir.

Uzun süredir içinden çıkamadığımız ilaç krizinin temelindeki sorunun kaynağı olan İlaç Fiyat Kararnamesinde 16.12.2023 tarihinde duyurulan ve dokuz gün sonra, 25.12.2023 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan düzenleme ile ilaç yoklukları dayanılmaz bir hal almıştır.

COVİD - 19 ile Uyku Sorunu Arasında Bağlantı Kuruldu COVİD - 19 ile Uyku Sorunu Arasında Bağlantı Kuruldu

Eczanelerimize ilaç tedariki durmuştur. Sektörel olarak birlikte çalışma ortamına da büyük zarar veren bu durum acilen çözüm beklemektedir.

Açıklamada hastaların ilaca ulaşamadığı eczacıların ise çaresiz kaldığı belirtilerek "Sağlık Bakanlığı'nı tüm hastalarımızın sağlığını tehdit eden bu durum karşısında acilen önlem almaya davet ediyoruz."

HABER MERKEZİ

Editör: Furkan Erkan