Uluslararası Para Fonu (IMF), orta vadede Almanya'nın yükselen harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğunu ve artan harcama ihtiyaçlarını karşılamak için yetkililerin ‘borç frenini’ ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerektiği uyarısında bulundu.  

Söz konusu açıklamada, Almanya ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonu çerçevesindeki denetimin öncü bulguları paylaşıldı.

Alman ekonomisinin büyük şoklardan sonra toparlanmaya başladığı belirtilen açıklamada, enflasyonun daha da zayıflamasıyla kademeli toparlanmanın bu yıl da devam etmesinin beklendiği aktarıldı.

THY İkinci Pilot Aday Adayları Alacak THY İkinci Pilot Aday Adayları Alacak

Açıklamada, orta vadede hızlı nüfus yaşlanmasının ekonomik büyümeyi yavaşlatması ve kamu maliyesini olumsuz etkilemesinin beklendiği kaydedildi.

Ekonomik görünüme ilişkin risklerin genel olarak dengeli olduğuna işaret edilen açıklamada, ‘borç frenine’ uyumun gerektirdiği şekilde mali duruşun bu yıl sıkılaşmasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, orta vadede Almanya'nın artan harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekilerek, "Artan harcama ihtiyaçlarını karşılamak için yetkililerin borç frenini ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerekiyor" değerlendirmesi yapıldı.

IMF'nin açıklamasında, orta vadeli harcama baskılarını düşürecek veya geliri artıracak reformlara da ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

Kaynak: AA