İngiliz kraliyet ailesinin yaşamı halk tarafından genellikle göz kamaştırıcı ve merak uyandırıcı olarak bilinirken, kraliyet üyelerinin yanında çalışan dadılar gibi görevlilerin hayatları ise genellikle göz ardı ediliyor. Ancak, kraliyet üyelerinin günlük yaşamlarını düzenlemek ve en küçük üyelerini yetiştirmekle görevli olan dadıların da oldukça ilginç ve dikkat çekici bir yaşam tarzı bulunuyor. Bu dadılar, kraliyet ailesinin belirlediği çok sayıda kurala ve özelliklere sıkı sıkıya uymak zorundalar.

Güzellik, dadılar için ikinci planda olmalı.

İngiliz kraliyet ailesinde çalışacak kişilerde aranan temel özelliklerden biri, "dikkat çekmemeleri"dir. Bu kural, dadılar için de geçerlidir. Dolayısıyla, dadıların güzellik rutinleri minimal düzeyde olmalıdır; abartılı makyaj veya göz alıcı saç modelleri kesinlikle hoş karşılanmaz!

Kraliyet dadılarının sadece belli başlı kıyafetler giymelerine izin veriliyor.

Kraliyet ailesinin en küçük üyelerini yetiştiren dadıların, kıyafet seçimleri katı kurallara tabidir. İngiltere'deki köklü dadılık okullarından mezun olan dadılar, genellikle eğitim aldıkları okullar tarafından sağlanan geleneksel kıyafetleri giymektedir. Bu kıyafetler, pastel renkli sade elbiseler, şapka, eldiven ve bağcıklı ayakkabılardan oluşur ve kraliyet dadılarının iş kıyafetlerinin temelini oluşturur.

Memurların Bolu'dan Ankara'ya Yapacağı Yürüyüşe İzin Verilmedi Memurların Bolu'dan Ankara'ya Yapacağı Yürüyüşe İzin Verilmedi

Yalnızca göze batmayacak takılar takabilirler.

Kraliyet dadıları ışıltılı elmaslarla, göz kamaştıran taçlarla ve paha biçilmez mücevherlerle dolu kraliyet saraylarında yaşasa da dadıların son derece sade, küçük ve göze batmayacak takılar takmasına izin veriliyor.

İyi bir dadı olabilmek için aynı zamanda iyi bir şoför olmak gerekiyor.

Dadılar, kraliyet çocuklarının eğitimiyle görevli olmalarının yanı sıra ailenin mahremiyetini korumakla da yükümlüdürler. Özellikle magazinden kaçabilmek için üst düzey şoförlük becerilerine sahip olmaları beklenir. Bu nedenle, "ileri sürüş teknikleri dersi" dadılık okullarında temel bir müfredat unsuru olarak yer alır.

Bir diğer uzmanlık alanı: Yakın dövüş

Her aile, çocuğunu emanet edeceği kişinin güvenilir ve tehlikeli durumlarla baş edebilecek biri olmasını istiyor. Kraliyet üyeleri de bu konuda farklı düşünmüyor. Bu sebeple, şu anki kraliyet dadısı Maria Teresa Turrion Borrallo, küçük çocukların ihtiyaçlarını anladığı kadar, dövüş sanatlarında da bilgi sahibi. Çünkü dadıların herhangi bir tehlike anında kraliyet çocuklarını korumaları bekleniyor.

Yüzme bilmeyen dadılar kraliyet ailesinin yanında çalışamıyor.

Kraliyet çocuklarının ne zaman nerede denize girmek isteyeceği bilinmez. Bu nedenle kraliyet dadıları aileye dadılık hizmetiyle birlikte aynı zamanda profesyonel cankurtaran hizmeti de vermeli.

Kraliyet dadıları, pek çok farklı alanda profesyonel seviyede bilgi sahibi olmalı.

Elbette, kraliyet ailesinde pek çok aşçı ve terzi bulunsa da, ailenin yanında dadı olarak çalışacak kişiler çok yönlü yeteneklere sahip olmalıdır. Bu dadılar, özel bir eğitim alarak profesyonel düzeyde gündelik işlerin yanı sıra çocuk bakımı konusunda da uzmanlaşırlar. İngiltere'nin köklü dadılık okulları, kraliyet ailesinin dadılarına geniş bir eğitim yelpazesi sunarak onları her türlü zorluğa hazırlar.

Muhabir: Handan Işıksal