Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR tarafından hazırlanan Açık İş İstatistikleri Araştırması'nın 2024 yılı birinci çeyrek sonuçlarına göre 330 bin 325 açık iş tespit ettiklerini bildirdi.

Sosyal medya hesabından bilgilendirmede bulunan Bakan Işıkhan, en fazla işçi talep eden sektörler ve en fazla işçi aranan meslekleri belirlemek amacıyla İŞKUR tarafından hazırlanan Açık İş İstatistikleri Araştırması'nın 2024 yılı birinci çeyrek sonuç raporunun yayımlandığını bildirdi.

Araştırma kapsamında 1 ve üzeri çalışanı bulunan 17 bin 181 işletmeyle iletişime geçerek 330 bin 325 açık iş tespit ettiklerini belirten Işıkhan, paylaşımında araştırma sonuçlarının yer aldığı bir görsele de yer verdi.

Görsele göre, 19 - 29 Şubat tarihlerinde yapılan araştırma kapsamında, Türkiye genelinde açık iş oranı en yüksek olan sektörler gayrimenkul faaliyetleri, imalat, idari ve destek hizmetleri faaliyetleri olarak belirlendi.

Araştırma kapsamında en fazla açık iş yüzde 5,2 ile "konfeksiyon işçisi" olarak tespit edildi.

İlk 10'da yer alan diğer meslekler ise makineci (dikiş), lojistik elemanı, temizlik görevlisi, satış danışmanı/uzmanı yardımcısı, ayakkabı yapımcısı/ayakkabı imalatçısı, servis elemanı (garson) yardımcısı, inşaat işçisi, ahşap mobilya imalatçısı ve gazaltı kaynakçısı (mig-mag kaynakçısı) olarak sıralandı.

Sonuç Raporuna Ulaşmak İçin:

https://media.iskur.gov.tr/88036/1-ceyrek-sonuc-raporu.pdf

İŞKUR Sistemindeki Açık İşleri İncelemek İçin:

http://esube.iskur.gov.tr

Sosyal Medyadan Vergi İhbarı Yapılabilecek Sosyal Medyadan Vergi İhbarı Yapılabilecek

Kaynak: AA