Trump’a Suikast Girişimini Araştırmak için Özel Ekip Kuruldu Trump’a Suikast Girişimini Araştırmak için Özel Ekip Kuruldu

Filistin Milli Eğitim Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de 8 bin 572, işgal altındaki Batı Şeria'da ise 100 Filistinli öğrencinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İşgal altındaki Batı Şeria'da da Filistinli 100 öğrencinin hayatını kaybettiği, 494 öğrencinin yaralandığı, 349 öğrencinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Gazze ve Batı Şeria'da 497 öğretmen ve idarecinin öldüğü, 3 bin 402 öğretmen ve idarecinin yaralandığı aktarıldı.

İşgal altındaki Batı Şeria'da 109'dan fazla öğretmen ve idarecinin İsrail askerlerince gözaltına alındığı belirtildi.

Gazze Şeridi'nde 353 devlet okulu, üniversite ve üniversiteye ait bina ile Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) ait 65 okulun bombalandığı, bunlardan 93'ünün tamamen yıkıldığı, 139'unun ise ağır hasar aldığı kaydedildi.

Batı Şeria'da 57 okulun baskınlara maruz kalarak tahrip edildiği, Gazze'de ise 133 devlet okulunun barınma merkezi olarak kullanıldığı bildirildi.

İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde 620 binden fazla öğrencinin eğitimden mahrum bırakıldığı, zor sağlık şartları altında yaşayan öğrencilerin çoğunun yaşadıkları travma ve psikolojik sorunlardan kaynaklı sıkıntılar çektiği ifade edildi.

Kaynak: AA