İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik başlattığı kara saldırısı ve insani yardımı engelleme çabalarıyla birlikte, güneyde yaşayan 1,7 milyon Filistinlinin açlık tehdidi altında olduğu bildiriliyor. 

Gazze'deki hükümetin medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Refah'ın doğusundaki saldırıların, "derin bir insani felaket" riskini artırdığına dikkat çekildi. 

Refah ve Kerm Ebu Salim sınır kapılarının işgal edilmesi, insani yardım tırlarının girişinin engellenmesi ve hasta ve yaralıların tedavi için Gazze dışına çıkışının engellenmesi gibi faktörlerin, söz konusu felaketi tetiklediği belirtiliyor. 

Son iki günde İsrail'in gıda ve tıbbi malzeme taşıyan 400 tırın girişine ve kanser hastalarının da içinde bulunduğu 159 hasta ve yaralının çıkışına engel olduğu kaydedildi. 

Gazze'deki insani yardımların engellenmesinin, 1,7 milyon Filistinliyi etkileyecek bir açlık tehdidi doğurabileceği vurgulanıyor. Açıklamada, "Bu kişilerin, gıda ve su eksikliği durumunda ilerleyen günlerde açlıkla karşı karşıya kalacağı" uyarısı yapıldı. 

Ukrayna, Mahkumları Askere Alacak Ukrayna, Mahkumları Askere Alacak

Açıklamada İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları kınanırken, dünya ülkelerinden bu "insanlık dışı suçu kınamaları" istendi. 

İsrail, ABD ve uluslararası toplumun, Gazze'deki derin insani krizden ve olası felaketlerden sorumlu tutulduğu belirtildi. 

Açıklamada, özgür dünya ülkelerinden İsrail'e baskı yapması ve insanlık dışı suçlarla ilgili bağımsız uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulunuldu. 

Gazze Şeridi'ndeki Sınır Kapıları İdaresi, İsrail'in kontrolündeki sınır kapılarının hala kapalı olduğunu belirtti. Bu durumun, Gazze'ye hiçbir yardımın girememesi anlamına geldiği vurgulandı. 

Kaynak: AA