Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İsrail'in Refah kentine yönelik hava saldırılarının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı.  

Filistin Dayanışma Platformu üyeleri, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde "Refah'ta Katliama Hayır" sloganlarıyla bir araya geldi 

Grup, "İnsanlık onuru siyonizmi yenecek" ve "Susma haykır, soykırıma hayır" sloganlarıyla İsrail'i protesto etti. 

İnşaat Sektörü ATO’daki Panelde Sorunlarını Konuştu İnşaat Sektörü ATO’daki Panelde Sorunlarını Konuştu

Zeynel Abidin Özkan, grup adına yaptığı basın açıklamasında, İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırıların ardından Refah sınır kapısına sığınan yaklaşık 1,5 milyon Gazzelinin 214 gündür açlıkla boğuştuğuna dikkat çekti. 

Özkan, "Refah’a saldırılarla birlikte bölgede can güvenliği sorununun da başladığını" ifade ederek, "214 gündür dünyanın gözü önünde Filistin’de kardeşlerimiz İsrail soykırımına maruz bırakılıyor. Uluslararası Ceza Mahkemesinde devam eden yargılamalarda İsrail, lobi faaliyetleriyle tüm ülkelere müdahale ettirme ve İsrail yetkililerinin ceza almaması için bir çaba içerisine girdi. Hepimiz gördük ki aslında adalet İsrail için varmış ve tüm ülkeler de İsrail’in soykırımını desteklemek için çalışıyormuş. Bugün ortaya çıkan belgelerde görüldü ki Uluslararası Ceza Mahkemesinde İsrail’in soykırımına ortak olan yöneticilerinin ceza almamasına yönelik baskı içeren mektuplar mahkemeyi köşeye sıkıştırmak adına kullanılıyor. Biz inanıyoruz ki hem mahkemede görülen davada hem de Güney Afrika’da devam eden davada soykırımın ortakları ahirete kalmadan dünyada da inşallah gereken cezayı bulacaklar" şeklinde konuştu. 

Kaynak: AA