Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Mayıs 1919'da Samsun'a hareket etmeden önce İstanbul'da sırasıyla ikamet ettiği; Milli Mücadele fikrinin doğuşuna ve ilk adımına ev sahipliği yapan Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı, “Hep Birlikte 19 Mayıs Gençlik Festivali” ile kutlayacak.

Festival kapsamında 16 Mayıs'ta Dolmabahçe'den Karaköy'e belediye başkanları ve vatandaşların katılımıyla “Kurtuluşa Giden İlk Adım” yürüyüşü gerçekleşecek. Ayrıca üç ilçenin park ve meydanlarında ünlü isimler sahne alırken; spordan sanata farklı alanlarda birbirinden renkli etkinlikler düzenlenecek.

Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş'taki etkinlikler şu şekilde:

Şişli’de 19 Mayıs Gençlik Festivali

Şişli Belediyesi tarafından ilçede düzenlenecek etkinlikler kapsamında, 16 Mayıs'ta Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde Mercan Selçuk Dans Topluluğu'nun modern bale gösterisi olacak.

17 Mayıs'ta Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Fatma Girik Parkı'nda düzenlenecek spor organizasyonlarının yanı sıra Karavan Tiyatrosu'nun “Anılarla Atatürk Tiyatrosu” adlı oyunu sahnelenecek.

Ayrıca sanatçı Özgür Gönek ile müzik dinletisi gerçekleşecek.

Maçka Parkı’nda Duman Konseri

18 Mayıs Cumartesi Şişli Habitat Parkı'ndaki programda, saat 19.30'da Kalt Talk Şov ve DJ Anıl Can Özer'in sergileyeceği performanslar eşliğinde program devam edecek.

19 Mayıs Pazar günü ise Duman grubu Maçka Demokrasi Parkı'ndaki festival alanında sahne alacak. Duman, alanı dolduracak binlerce hayranıyla şarkılarını seslendirecek. Konser, saat 21.00'da başlayacak.

Beyoğlu’nda Gençlik Festivali

Beyoğlu Belediyesi'nin düzenleyeceği etkinliklerde ise 17- 18- 19 Mayıs tarihlerinde gezici Karavan Tiyatrosu, “Anılarla Atatürk Tiyatrosu”adlı oyununu; Kasımpaşa Kızılay Meydanı, Fatma Girik Parkı, Kaptanpaşa, Çıksalın, Hacıahmet Cinderesi Parkı, Örnektepe Pir Sultan Abdal Kültür Derneği önü gibi birçok farklı noktada sahneleyecek.

Beyoğlu, Spor Etkinliklerinin Merkezi Olacak

18 Mayıs tarihinde kürek, yelken ve teknelerin yer alacağı “Haliç Deniz Korteji”, İBB Haliç Su Sporları Merkezi'nden Haliç Tersanesi'ne kadar uzanacak. Festival kapsamında karada da spor etkinlikleri düzenlenecek.

18 Mayıs'ta Çıksalın Parkı Basketbol sahasında sokak basketbolu turnuvası düzenlenirken, 19 Mayıs etkinliklerin en yoğun olduğu gün olacak.

Taksim Atatürk Anıtı'nda başlayacak resmi program, Beyoğlu Fitaş Pasajı'nda düzenlenecek Bowling Turnuvası; Grand Pera'da düzenlenecek HadoTurnuvası; Hasköy Spor Tesislerinde düzenlenecek Paintball, Sokak Voleybolu ve Balon Futbolu Turnuvaları ile renklenecek.

Candan Erçetin Beyoğlu'nda

Beyoğlu'nda konser verecek isim ünlü sanatçı Candan Erçetin olacak. 19 Mayıs'ta Sütlüce'de bulunan İBB Miniatürk otoparkında düzenlenecek konser programı, ilk olarak saat 20:00'de DJ performansı ile başlayacak; 21:00'de İSE Candan Erçetin'in sahneye çıkacak.

Beşiktaş'ta Gençlik Festivali

Beşiktaş Belediyesi'nin düzenleyeceği etkinliklerin adresi ise Barbaros Meydanı ve Cüneyt Arkın Sanatçılar Parkı olacak.

Cüneyt Arkın Sanatçılar Parkı'nda gerçekleşecek etkinlikler kapsamında 15 Mayıs'ta saat 22.00'de Seda Erciyes; 16 Mayıs'ta saat 22.00'de Sena Şener; 17 Mayıs saat 20.00'de Goss ve saat 22.00'de Paptircem konserleri gerçekleşecek.

Barbaros Meydanı'nda Athena Konseri

Ayrıca, 19 Mayıs Gençlik Festivali'nde 18 Mayıs'ta yenilenen Barbaros Meydanı'nda ünlü isimler sahne alacak.

Dj ve aranjör Ozan Doğulu saat 20.00'de melodileriyle dinleyicilerini coşturacak. Saatler 21.30'u gösterdiğinde ise sahnede Türk rock müziğinin önemli gruplarından biri olan Athena grubu izleyenlerle buluşacak.

Rengârenk Beşiktaş Koşusu

19 Mayıs günü, saat 18.00'de başlayacak ve Ortaköy'le Barbaros Meydanı arasında gerçekleşecek olan Rengarenk Beşiktaş Koşusu'nda, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat gençlerle birlikte koşacak.

TED Üniversitesi’nden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi TED Üniversitesi’nden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi

Hadise ve Murda Konseri

Koşunun ardından Barbaros Meydanı'nda saatler 20.00'de rap müziğin son dönem temsilcilerinden Murda; ardından da 21.30'da ünlü sanatçı Hadise konser verecek.

Kaynak: DHA