Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'nin kuruluşunun 70. yıldönümü, Japonya Büyükelçisi Katsuma Takahiko ev sahipliğinde Ankara'da kutlandı. 

Büyükelçilik Konutu'nda düzenlenen resepsiyon her iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı. Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Günaydın’ın katılımı ile gerçekleşen resepsiyona çok sayıda konuk katıldı. 

Ankara'da Yol Kesip Zorla Senet İmzalatan 10 Kişiden 4'ü Tutuklandı Ankara'da Yol Kesip Zorla Senet İmzalatan 10 Kişiden 4'ü Tutuklandı

Korgeneral Günaydın, Japon halkının refah ve barışının güvencesi olan Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü'nü içtenlikle kutladığını belirterek, şunları dile getirdi:

“Bu özel günde aranızda olmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bildiğiniz gibi 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni’nin talihsiz bir şekilde batması ile yaşanan trajedi bizi birbirimize bağlamıştı. Bu trajedinin meydana gelmesinden bu yana bu güçlü bağları nesilden nesle sürdürmeye kararlıyız. Kültürleri farklı, inançları farklı, dilleri farklı ama birbirine bu kadar yakın olan, bu kadar saygı duyan, bu kadar ortak noktaya sahip iki millet daha yoktur. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100’üncü yılı ve Ertuğrul Fırkateyni Kazası'nın 132’nci anma töreni kapsamında Japonya’ya giden Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait gemimiz Kınalı Ada’nın geçtiğimiz haftalarda Kure-Hiroşima Limanı ziyaretini gerçekleştirme heyecanını yaşıyoruz. Bu köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğunu daha üst seviyelere taşımak, yolumuzu güçlendirmek açısından çok önemlidir.” 

Japonya Büyükelçisi Katsuma Takahiko ise “Japonya-Türkiye ilişkilerine baktığımızda, bu sene iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümü. Bu vesile ile iki ülkede çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirmekteyiz. Ağustos ayında Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'nin Eğitim Filosunun, 15 yıl aradan sonra 8'inci kez İstanbul’a uğraması planlanmaktadır. Japonya Büyükelçiliği, atalarımız tarafından tesis edilen iki ülke arasındaki derin dostluk ilişkilerini her alanda daha da geliştirmek ve gelecek 100 yıla taşımak için var gücüyle çaba sarf edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA