Karabük'ün Eflani ilçesi Çukurören köyü sakinleri, atalarından miras aldıkları geleneği yaşatarak çiftçilikten inşaata kadar tüm işlerini imece usulüyle gerçekleştiriyor.

Köyün Sinitler Mahallesi'nde geleneklerinden ödün vermeden hayatlarını idame ettiren vatandaşlar, sosyal tesis, çeşme, bahçe duvarı, odunluk ve fırın gibi inşaat işleri ile çiftçilik faaliyetlerine dayanışma ile devam ediyor.

Çalışan eşlerine yemek ve çay yaparak destek olan mahallenin kadınları da ekmek ve kışlık ürünleri imece usulüyle üretiyor.

Mahalle sakinlerinden 63 yaşındaki Ali Yapar, mahallelerinde yardımlaşmanın her zaman devam ettiğini belirtti.

Bu geleneğin atalarından geldiğini belirten Yapar, "Biz mahallemizde imece usulüyle çok iş yaptık. Herkesin işini yaptık. Bizde para çalışmaz. Yardımlaşmayla herkesin işini yapıyoruz. Odunluk, ahır, ev yaptık, hasat zamanı ekini olanlara yardım ettik. Amacımız, atalarımızdan bize miras kalan geleneği yaşatmak" ifadelerini kullandı.

61 yaşındaki Yılmaz Özbek de mahallelerinde imecenin sürdüğünü anlattı. Mahallelinin kendi arasında yardımlaştığını anlatan Özbek, "Herkesten Allah razı olsun. Usta parası vermiyoruz, kendi işimizi kendimiz yapıyoruz. Dedelerimizden gelen yardımlaşma. Şimdiye kadar herkesin perde betonunu attık. Odunluk, fırın ve birçok şey yaptık." şeklinde konuştu. Özbek, birlik ve beraberlik olsun diye herkesle yardımlaştıklarını ve herkesin kendilerine imrendiğini sözlerine ekledi.

Sivas'ta Türk Halk Müziği Korosu Konser Verdi Sivas'ta Türk Halk Müziği Korosu Konser Verdi

AA