Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, deniz suyu sıcaklıklarının da yükselmesine neden oldu.

Deniz suyundaki sıcaklık artışının etkilerini dile getiren Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, “Balıklar kuzeye, daha soğuk bölgelere kaçıyorlar. Özellikle hamside, Karadeniz'e baktığımızda balık kalmayacak” tespitini yaptı.

Deniz suyu sıcaklıklarının normalin oldukça üstünde olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kurnaz, “Deniz hem zor ısınıyor hem de zor soğuyor. Dolayısıyla denizin bir defa ısınmış olması çok kötü bir şey çünkü kış gelip, havalar soğuduğu gibi deniz birden soğumayacak. Şimdi bunun başımıza getireceği çok büyük belalar olacak. Özellikle bu sene müsilaj gibi bir belaya Türkiye'nin hazır olması gerekiyor" uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Kurnaz, Deniz sularının sıcak olması nedeniyle "Balıklar kuzeye daha soğuk bölgelere kaçıyorlar. Özellikle hamside, Karadeniz'e baktığımızda, balık kalmayacak. Tüm bunlar bizim açımızdan çok ciddi problemler. Bir de, deniz sıcaklığı ne kadar sıcak olursa, o kadar fazla buhar verebiliyor, havaya ve fırtınaları da o derece güçlendiriyor. Dolayısıyla, bizim Karadeniz, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki fırtınalar da daha şiddetli olacak, deniz suyu sıcaklığının artmasıyla" diye konuştu.

Hamsinin Karadeniz kıyısından Ukrayna kıyısına kaçtığını belirten Kurnaz, “Ukrayna kıyısında sular biraz daha serin olduğu için orada mutlu mesut yaşıyor. Deniz suyu sıcaklıkları biraz daha arttığı zaman, hamsinin kaçacak yeri kalmayacak. O zaman da hamsinin sonu geliyor" açıklamasını yaptı.

Salatalık Hangi Mevsimde Tüketilir? Salatalık Hangi Mevsimde Tüketilir?

Prof. Dr. Kurnaz, yaşanılan her mevsimin daha sıcak olacağına dikkat çekerek, “Yaşadığımız her mevsim beklentilerden biraz sıcak olacak. Bu kışı böyle geçirdik. İstanbul'da çok fazla kar göremedik, hatta hiç göremedik. Bundan sonra da kar görür müyüz, Türkiye'nin batısında şüphelidir. Eğer böyle devam edecek olursak temmuz ayının ortası civarında Türkiye'de bir yerlerde 50 dereceyi görüyor olma ihtimalimiz çok yüksek. O bir yerler de muhtemelen Cizre olacak" dedi.

Kaynak: DHA