Nesrin YARIM ÖZOĞLU'nun 22 Aralık 2023 tarihli yazısı: Karadenizlileri Kızdıran Liste

Muhteşem bir coğrafyada yaşıyoruz. Dört mevsimin görüldüğü, her iklimde yetişen sebze ve meyvelerle donatılmış topraklarımız var. Üretirsek, üretebilirsek yetiştiremeyeceğimiz şey yok. Hâl böyle olunca muhteşem bir mutfağa da sahibiz. Bir yanımız ikliminin eseri olan zeytinyağlı sebze yemekleri ile donatılmışken diğer yanımız hayvancılığın hakkını veren et yemeklerini sunuyor. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her bölgenin kendini yansıtan bir mutfağı var. Yılın son günlerine gelmişken her sektörün “en”leri de yavaş yavaş açıklanıyor. Ülkemizi de yakından ilgilendiren bazı gelişmeler oldu.

Dünya yemek sektörünün ansiklopedisi olan TasteAtlas tarafından “2023 Dünyanın En İyi 100 Lezzeti” açıklandı. Gastronomi dünyasının prestijli platformlarından biri olarak kabul edilen TasteAtlas, küresel mutfaklardan çeşitli yemekleri değerlendirerek dünyanın en çok beğenilen 100 mutfağını ve yemeğini seçti. Türk mutfağı, dünyanın en iyi 15'inci mutfağı olurken TasteAtlas tarafından her yıl açıklanan dünya çapındaki lezzetler sıralamasında bu yıl listenin 20. sırasında coğrafi işaret tescili bulunan cağ kebabı yer aldı. Araştırmaya göre, İtalya mutfağı listenin ilk sırasında bulunurken yemek kategorisinde Brezilya mutfağının "picanha"sı zirvedeki yerini aldı.

Dünyanın en meşhur lezzetlerini değerlendirerek en iyileri bir listeye toplayan TasteAtlas'ın listesine Türkiye'den 8 lezzet girdi. 20. sırada Türk mutfağından "cağ kebabı" yer alırken 37. sırada iskender kebap, 38. sırada mantı, 60. sırada döner kebap, 70. sırada Adana kebap, 72. sırada mercimek çorbası, 77. sırada hünkar beğendi, 89. sırada ise tombik döner yer aldı.

Kokereçi ise daha önce baklava gibi lezzetlerde de yaşadığımız gibi Yunanistan’a kaptırdık. Türk sokak lezzetlerinin baş taçı olan kokoreç, listeye 79. sıradan girdi. Ancak kokoreçin Yunan lezzeti olarak “kokoretsi” ismiyle listeye girmesi dikkat çekti. Eee biz bu duruma alıştık zaten.

Doğusundan batısına kuzeyinden güneyine her bölgemizin kendini yansıtan bir mutfağı var demiştik. Bizde lezzetler bitmez. Bu arada kuzey demişken Karadenizli vatandaşlarımızı kızdıran tam da bu konu ile ilgili bir gelişme de oldu. TasteAtlas, dünyanın en kötü 100 yemeğini de seçti. Listede birçok Türk yemeği en düşük puanı alırken listenin 7. sırasında bulunarak en kötüler arasına giren Karadeniz’in lahana çorbası, Karadenizli vatandaşlarımızdan epey tepki çekti. Ayrıca Malatya’mızın kaymaklı kayısı tatlısı da en kötüler arasında yer alıyor.

Karadeniz denilince akla lahana gelir. Lahana denilince de lahana çorbası Karadenizliler için vazgeçilmez bir lezzettir. Bu sıralama bizim Karadenizli kardeşlerimizi baya kızdırmış. Oysaki hırçın Karadenizli kardeşlerimizi kızdırmaya gelmez, aman diyeyim.