Nesrin YARIM ÖZOĞLU'nun 19 Ocak 2024 tarihli yazısı: Karnesini Alamayan Öğrenciler

Bugün eğitim-öğretimde bir dönemi geride bırakıyoruz. Milyonlarca öğrencide karne heyecanı var. Öncelikle bir dönem boyunca üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek başarılı bir karne getiren tüm evlatlarımızı tebrik ederim. Karnesinde ufak tefek kırıkları olan evlatlarımızın da önümüzdeki dönemde hak ettikleri başarıya ulaşacaklarından hiç şüphem yok. Unutmayın ki hayatta önemli olan, çok başarılı bir birey olmak değil, aynı zamanda ahlaklı, yardımsever, merhametli, adaletli de bir birey olabilmek. Karnedeki zayıf notlar düzeltilebilir ama iyi bir birey olamıyorsan bunun telafisi yok.

Evet, bugün tüm çocuklar karnesini aldı, evinin yolunu tuttu. Bazı çocuklar hariç. Bazı çocuklar karnesini alamadı. Hem okulunu okuyup hem de okuduğu bölüm üzerine staj yapan bazı evlatlarımız, zorlu staj koşulları altında eziliyor, canından oluyor. Her hafta bir-iki tanesinin iş kazasına kurban gittiğinin haberlerini duyuyoruz. Kimi elektrik direğinin tepesinde akıma kapılıyor, kimi ağır çalışma koşulları olan bir fabrikanın tehlikeli bölümünde makineye kapılıyor. Feci şekilde can veriyorlar. 16, 17, 18 yaşında hayatının baharında evlatlar bunlar. Gerekli güvenllk önlemleri alınmayan çalışma koşullarında istedikleri, hedefledikleri mesleği öğrenebilmek adına hayatlarından oluyorlar.

Meslek liseleri için memleket meselesi denilmiştir. Bir ülke için o derece önemlidir. Her iş kolundan, yolun başında kariyerini seçmek isteyen öğrencilere hem okuyup hem de hedefledikleri meslek alanında staj yapma imkânı sunulur ve bu meslek liselerinde muazzam bölümler vardır. Bir ülkenin ihtiyacı olan iş kollarının tüm deneyimli iş gücü, bu liselerden çıkıyor. Tek problem, eğitim gördükleri iş kolunda staj yaparken iş gücünün karşılığını alamamaları ve ucuz iş gücü olarak çalıştırılırken, güvenlik önlemleri alınmadan canlarının hiçe sayılmasıdır.

Meslek liseleri bir ülke için gerekli tüm iş gücünü yetiştirir. Herhangi bir iş kolunu seçen öğrenci için staj hakkının olması, o alanda prefosyonelleşmesi doğru bir karar. Fakat bu, çalışan çocuğun can güvenliği korunarak ve eğitim gören bir çocuk olduğu unutulmayarak yapılmalıdır. Çocuklar, üzerlerinden tüm iş gücü sağlanarak ucuz iş gücü gibi görünüp sömürülmemelidir. Meslek liseleri konusunda tekrar düzenlemeler yapılmalıdır ki çocukların evlerine ölüm haberleri değil, karne sevinçleri gelsin.