Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Tavla Mahallesi’ndeki bir kıraathane, Anneler Günü sebebiyle 15 günde bir olmak koşuluyla sadece kadınların girebildiği bir yer haline getirildi. Bu günlerde erkekler giremezken okey ve pişti masalarına sadece kadınlar oturacak ve muhabbet edebilecekler.

Tavla Mahallesi’nin muhtarı Salman Yıldırım ve mahallenin Sosyal Yardımlaşma Derneği desteğiyle bu uygulama hayata geçirildi.

Evden Yiyecek Yaptırıp Kıraathanede Okey Oynadılar

Anneler Günü dolayısıyla bu yıl başlatılan uygulamayla İbrahim ve Esma Orman'ın işlettiği kahvehanede buluşan kadınlar, evlerinde yaptıkları kek, börek, baklava ve sarma eşliğinde hem sohbet etti hem de okey oynadı.

Kadınlar çaylarını yudumlarken eşleri de mahallenin meydanında onları bekledi.

Kapıya "Kahvehane bayanlara açıktır. 15 günde bir tekrarlanacaktır" yazdıran muhtar Yıldırım, birlik ve beraberlik içinde hareket eden bir köy olduklarını belirtti.

Muhtar adaylığı dönemindeki projelerinden mahalle kıraathanesini kadınlara açma fikrinin çok beğenildiğini anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Anneler Günü dolayısıyla başlattık bu uygulamayı. 15 günde bir tekrarlayacağız. Kıraathaneye kadınlar gelecek, erkekler girmeyecek. Burada oyun oynayacaklar, çay içecekler, stres atıp eve gidecekler. İlgi çok güzel, projelerimiz arasında bunu anlatınca kadınlar çok istemişti, o yüzden bu uygulamayı hayata geçirdik. Evlerin yükü kadınlarımızın, eşlerimizin, analarımızın üzerinde, o yüzden böyle bir şey yaptık. Kadın eli değdiği belli kahvehaneye. Erkekler uygulamayı makul karşıladı, talep gelirse daha sık da uygulayabiliriz."

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

“Bugün Erkekleri Kovduk Buradan”

Kıraathaneye gelen 80 yaşındaki Elif Yıldırım, mahalle halkıyla bir araya geldiklerini, mutlu olduklarını dile getirdi. Sultan Altun ise 48 kadının kahvehaneye geldiğini, acısıyla tatlısıyla bir arada olduklarını ve hasret giderdiklerini ifade etti.

Uygulamayı çok sevdiklerini vurgulayan Altun, "Kadınlar bugün burada muhabbet ediyor, okey oynayıp kafa dinliyor, ev işi yapmıyor. Kadınlarımız gönlünce ikramlık yaptı. Bugün erkekleri kovduk buradan, onlar dışarda. Her gün onlar oynuyordu bugün biz varız." dedi.

Hanım Yaldız da köylerini çok sevdiklerini, bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Bizim köyümüzde herkes eşittir, eskiden beri örnek bir köydür. Bugün erkekler dışarıda biz içeride olacağız." şeklinde konuştu.

İbrahim Yaldız ise dışarıda eşini beklediğini, kadınların bu şekilde bir arada olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kaynak: AA