Kayseri Adliyesi'nde görevli zabıt kâtibi A.T.'nin (36), mahkemeye verilen yaklaşık 3 milyon TL teminat ödemelerini zimmetine geçirip, firar ettiği iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, A.T. hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Teminat olarak verdiği 250 bin TL’nin A.T.’nin hesabına geçtiğini fark edip, şikayet dilekçesi veren avukat Niyazi Ünalmış, "Kendisi, önce bizim telefonumuza cevap vermedi. Ardından bize ulaşarak, yanlışlıkla olduğunu belirterek, ‘teminat iade edildi' dedi. Ama evrakları incelediğimde yanlışlık olmadığını ve dosyadaki teminatın kendi İBAN numarasına gönderildiğini tespit ettik" şeklinde açıkladı.

Kayseri Barosu avukatlarından Niyazi Ünalmış taraf olduğu dosyada UYAP üzerinden yaptığı incelemede Kayseri 5'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki 'tapu iptal tescil' davası dosyasında teminat verdiği 250 bin TL'nin mahkemede görevli zabıt kâtibi A.T.'nin hesabına geçtiğini öğrendi. Avukat Ünalmış'ın durumu fark etmesi üzerine yaptığı şikâyetin ardından başlatılan soruşturma kapsamında mahkeme kaleminde kâtibin yaptığı tüm işlemler incelemeye alındı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında gözaltı kararı verilen zabıt kâtibi A.T. ise 10 Ocak'ta kaçtı. 8 gündür hakkında yakalama kararı bulunan zabit kâtibinin çalıştığı mahkeme kaleminde ise savcılık tarafından yapılan ilk incelemede tespit edilen miktarın yaklaşık 3 milyon TL olduğu iddia edildi. Mahkeme kaleminde incelemenin sürdüğü öğrenildi. Öte yandan, zabıt kâtibi A.T.'nin avukat Ünalmış'ın teminat verdiği 250 bin TL'yi geri iade ettiği, ancak Ünalmış'ın yine de şikâyetçi olduğu öğrenildi.

Yanlışlıkla Olduğunu Söyledi

Avukat Niyazi Ünalmış, "9 Ocak'ta dosyamızda safahat bölümünde bir hareketlilik olduğunu tespit ettik. Daha sonrasında bu tapu iptal tescil dosyası olduğu için orada da yüklü miktarda bir teminatımız vardı. Bu teminatın Kayseri 5'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görevli bir kâtibin hesabına bu paranın gönderildiğini öğrendik. Sonrasında bu kâtip arkadaşa ulaşmaya çalıştık. Kendisi, önce bizim telefonumuza cevap vermedi. Ardından bize ulaşarak, yanlışlık olduğunu belirtip, ‘teminat iade edildi' dedi. Ama evrakları incelediğimde yanlışlık olmadığını ve dosyadaki teminatın kendi İBAN numarasına gönderildiğini tespit ettik. Ardından da kendisine bu parayı iade etmesini ve bunun suç olduğunu söyledim. Kendi kastı olmadığını ve yanlışlıkla olduğunu tekrarladı" ifadelerine yer verdi.

Şikâyetçi Oldum

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda da bulunduğunu anlatan Ünalmış, "Ben dosyadaki durumun tutanak altına alınması için bir şikâyet dilekçesi ile hem dosyanın hâkimine hem de Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdim. Arkadaş ile ilgili sürecin takibi için başsavcılık devreye girdi. Soruşturma açıldı. Hakkında gözaltı karar verildi. Ama firar ettiği söyleniyor" diye belirtti.

Malatya Darende’de İki Otomobil Çarpıştı: 3 Ölü, 5 Yaralı Malatya Darende’de İki Otomobil Çarpıştı: 3 Ölü, 5 Yaralı

Tüm Dosyalar İnceleniyor

Sürecin başka mağdurları olduğunu da öne süren Ünalmış, "Ben bu teminatı kendi hesabına geçirdiğini öğrendikten sonra Kayseri Barosu'na bağlı birçok avukat arkadaşıma ve sosyal medya aracılığı ile de tüm takipçilerime bildirdim. Kendi dosyalarını kontrol etmelerini söyledim. Şu anda bana ulaşan 4 meslektaşım var. Kendi dosyalarında da teminatın çekildiğini ve iade edilmediğini söylüyorlar. Dolayısıyla bu suçun daha fazla mağdurları çıkabilir. Bilirkişilik yapan avukat arkadaşların da bilirkişi ücretlerinin de dosyadan çekildiğini söylediler. Bunlar teyit edilmemiş bilgiler. Ama bir şekilde bunlar da ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Savcılık da mahkeme kaleminde inceleme yaptırıyor. Bu arkadaşın işlem yaptığı bütün dosyalar inceleniyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA