Merak ettiğiniz birçok kedi davranışının aslında bir nedeni var. İşte o davranışlar:

Kuş görünce tuhaf miyavlamaları aslında bir taklit mi?

Kediniz pencereden dışarı baktığında ve yakındaki bir kuşu gördüğünde onlara bakarak miyavlamaya başlayabilir. Birçok kedi sahibi bu miyavlamayı kedilerin kuşa ulaşamadığı için bir hayal kırıklığı ifadesi olduğunu düşünüyor ancak tam olarak öyle değil.

Araştırmacılar vahşi kedilerin yağmur ormanlarında avları olan maymunların sesini taklit ettiğini keşfetti. Bu nedenle kuş görünce bu histerik miyavlama da kuşların seslerini taklit etmek amaçlı olabilir. Bu taklitle kuşların onların yakınına geleceğini düşünüyor olabilirler. Aynı zamanda bir diğer popüler görüş de bu miyavlamanın kuş gördükleri için yaşadıkları heyecandan dolayı olduğu.

Kedilerin patileriyle hamur yoğurması sevgi işareti mi?

Hem evcil hem de vahşi kedilerin bu yoğurma eylemini yaptığı biliniyor. Bu eylem, kedilerin hormonları ayaklarından salgıladığı için bir işaretleme içgüdüsü olabilir. Kedilerin yatakları üzerinde hamur yoğurması o yatağı kendi yatağı olarak işaretlemek istediği anlamına gelebilir. Yoğurma öncelikle içgüdüsel bir işaretleme davranışı olsa da kedilerin yapmaktan rahatlık duyduğu bir eylem de olabilir.

Kedinizin size avını getirmesi bir hediye anlamına mı gelir?

Kediler doğuştan avcıdır ve bu nedenle kertenkele, kuş veya fare gibi bir şey yakalarlarsa güvenli gördükleri yere getirirler. Kediniz için de bu yer eviniz. Kedilerin size avını getirmesi hediyeden çok bir akşam yemeği anlamına geliyor. Kediler muhtemelen sizin yakalayamayacağınız şeyleri avlayıp getirmek istiyor.

Kedilerin bacaklarınıza sürtünmesi bir sevgi göstergesi mi?

Denizanaları: Okyanusların Gizemli Sakinleri Denizanaları: Okyanusların Gizemli Sakinleri

Bir kedinin bacağınıza sürtünmesini kendini sevdirmek için yaptığını düşünebilirsiniz ama durum her zaman böyle olmayabilir. Bazı durumlarda kediler sizi sürtünse de onu sevmenizi istemiyor olabilir. Çünkü bacağınıza sürtünmek aynı zamanda koku bezleriyle sizi işaretlediği anlamına da geliyor. Kedilerin vücutlarının çevresinde koku bezleri bulunur ve bu bezler patilerinin ve yüzlerinin çevresinde yer alır. Kediler yoğurma, kaşıma ve sürtünme gibi şeyler yaptıklarında aslında sizi koku bezleriyle işaretlerler.

Muhabir: Ebrar Çelik