Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde geçen yıl dayısı A.G.'nin (40) “silah boş” diyerek emanet ettiği tabancayla, yanında çalışan H.Ş.’yi (19) vurarak öldüren pastane sahibi İ.A. (34), ilk duruşmada, boş sandığı silahı şaka amaçlı doğrulttuğunu belirtti. H.Ş.’nin ailesi sanıktan şikayetçi olmazken, savcı mütalaasında İ.A. hakkında 'Olası kastla öldürme' suçundan 25 yıla kadar hapis istedi.

Olay, 20 Kasım 2023’te Kartepe ilçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Ferah Sokak'taki bir pastanenin önünde meydana geldi. İddiaya göre, olaydan 2-3 ay kadar önce pastane sahibi İ.A.’nın yanına dayısı A.G. geldi. A.G., poşet içindeki tabancayı İ.A.’ya göstererek saklamasını istedi. Dayısının tabancanın boş olduğunu söylemesi üzerine İ.A., iş yerinin üst katındaki evine giderek silahı sakladı.

Başından Vuruldu

Geçen yıl 20 Kasım günü dükkana gelen A.G., yeğeninden tabancayı getirmesini istedi. Eve gidip tabancayı getiren İ.A., dükkan önünde oturan dayısı A.G. ve çalışanlarının yanında tabancayı çıkardı. Bu sırada İ.A., çalışanı H.Ş.’ye silahı doğrulttu. H.Ş., uzaklaşmaya çalışırken İ.A. ise H.Ş.’nin başını kolunun altına alarak tabancayı kurup tetiğe bastı. Silahın ateş alması sonucu başından vurulan H.Ş. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

"Şakalaşma Amaçlı Hareket Ettim"

İş yeri sahibi İ.A. ve dayısı A.G. önce kamera kayıt cihazını, ardından da silahı alarak A.G.’nin aracına koydu. Olay yerine gelen polis ekipleri İ.A.’yı gözaltına alırken, olay yerinden kaçan A.G. ise polis ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucu yakalanıp gözaltına alındı. Suçu kabul eden ve şakalaşma amaçlı hareket ettiğini belirten İ.A. ile silahı veren ve delilleri saklamaya çalışan dayısı A.G. mahkemeye sevk edildi. İ.A. tutuklanırken, A.G. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hollywood Filmlerini Aratmayan Polis Takibi: Hükümlü Yakalandı! Hollywood Filmlerini Aratmayan Polis Takibi: Hükümlü Yakalandı!

Olayın ardından Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianamede İ.A.’nın ‘Kasten öldürme’ suçundan, dayısı A.G.'nin ise ‘Suç delillerini yok etme veya gizleme’ suçundan cezalandırılması istendi. İddianame, Kocaeli 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

"Kardeşim Gibiydi"

Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanık İ.A., dayısı tutuksuz sanık A.G., tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada H.Ş.’nin ailesinin avukatı, ailenin sanıklardan şikayetçi olmadığını bildirdi. Duruşmada ilk kez dinlenen sanık İ.A., H.Ş. ile 3 yıla yakın süredir çalıştıklarını, maddi-manevi yanında olduğunu ifade etti. H.Ş.’nin yurt dışına gidip geri geldikten sonra tekrar yanında çalışmak istediğini söylediğini anlatan sanık İ.A., “Beni aradığında personele ihtiyacım yoktu ama ‘Tamam gel, kardeşim’ dedim. Aramızda husumet yoktu, kardeşim gibiydi” dedi.

“Bazanın Altına Koydum”

Dayısının tabancayı kendisine vermesiyle ilgili de dinlenen sanık İ.A., “Olaydan 2-3 ay evvel bir akşam dayım geldi; ‘Yeğenim benim infazım var, bu silahı sana vereyim, sen de evde muhafaza et; ben isteyince getirirsin’ dedi. Dayım isteyince bir şey diyemedim. Sadece ‘Silah boş mu?’ diye sordum o da bana ‘Boş’ dedi. Silah poşetteydi; eve götürüp bazanın altına koydum” ifadelerini kullandı.

“Şaka Amaçlı Doğrultuyordum”

Olay günü dayısının silahı istediğini anlatan İ.A., “Ben silahtan kurtuluyorum, diye içimde bir ferahlama oldu. Silahı getirdiğimde şunlarla şakalaşayım, diye yanlarına gittim. Dayımla birlikte 5 kişilerdi. Şaka amaçlı doğrultuyordum, gülüşüyorduk. Tam silahı dayıma veriyordum, H.Ş. bana ‘Silahı verir misin, bir bakayım ağabey’ dedi. Ben yemin ederim, silahı boş biliyordum” dedi.

“Ailesine Yardımcı Olacağım”

Dayısının silahı ve kamera kayıt cihazını istediğini söyleyen İ.A., “Hayatımda elime silah almadım. O şokla çalışanlara ambulansı aramasını söyledim. Dayım, kamera kayıt cihazını ve silahı getirin götüreyim, polisler gelince ‘Bir silah sesi duyduk, rahmetli yerdeydi, ambulansı aradık dersiniz’ dedi. Kayıt cihazını sökmeye gittim, sökemedim. Dayım gelip kendisi söktü. Ben polislere olayı yaşandığı gibi anlattım. Rahmetlinin annesi, mezarını yaptırmak istemiş. Müsaadesi varsa ben yaptırmak istiyorum. Bir şeyler yapmam gerekiyor, onun ailesine hayatımın her anında maddi manevi yardımcı olacağım” diye konuştu.

“Silah Boş Dedim, Değildi”

Duruşmada dinlenen tutuksuz sanık A.G. ise silahın kendisinin olduğunu ve ruhsatsız olduğunu belirterek, “Yeğenimden evde tutmasını istedim. O almak istemeyince ‘Silah boş’ dedim. Boş değildi; şarjörde 2 mermi vardı ancak namluda yoktu. ‘Poşetle bazanın altında kalsın’ dedim. Olay günü de tatlı almaya gittim. Silahı istedim; almak için yukarı çıktı. Çalışanlarla sohbet ediyorduk. Biz hepsiyle ağabey kardeş gibiydik. Silahı getirdi; her şey bir anda oldu. Ben diğerlerine doğrulttuğunu gördüm. Sonrasında şoktayken kayıt cihazını ve silahı aldım” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Savcısının, “Silahın ağzına mermiyi veriyor, neden uyarmıyorsun?” sorusuna sanık, “Görmedim. Sürgüyü çekmese patlamaz” dedi.

Savcı Mütalaasını Açıkladı 

Duruşmada tanıklar da sanıkların anlatımlarını doğruladı. Savcının, verdiği mütalaada tutuklu sanık İ.A. hakkında ‘Olası kastla öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapis, ‘Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefet’ suçundan 3 yıla kadar hapis talep edildi. Sanık A.G. hakkında savcı, ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçu kapsamında 5 yıla kadar hapis, ‘Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefet’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

Sanıkların adli kontrol durumlarında değişiklik yapılmazken, duruşma, dosyadaki eksiklikler nedeniyle ertelendi.

Kaynak: DHA