Bursa'da 'Yan Bakma' Kavgası Cinayetle Sonlandı Bursa'da 'Yan Bakma' Kavgası Cinayetle Sonlandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kurban Bayramı tatilinde korunan alanların toplam 5 milyon 338 bin 557 kişi tarafından ziyaret edildiğini açıkladı.

En fazla ziyaret edilen alanlar ise Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Beydağları Sahil Milli Parkı ve Marmaris Milli Parkı oldu.

Yumaklı, yazılı açıklamasında, Bakanlığa bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü yönetiminde 49 milli park, 265 tabiat parkı, 31 tabiatı koruma alanı, 110 tabiat anıtı, 85 yaban hayatı geliştirme sahası, 14 Ramsar alanı ve 108 sulak alan olmak üzere toplam 662 korunan alan bulunduğunu belirtti.

Bu alanlardan 49 milli park ve 265 tabiat parkının vatandaşlar tarafından ziyaret edilebildiğine dikkati çeken Yumaklı, DKMP Genel Müdürlüğü'nün bu sahalarda insan-doğa dengesini gözeterek sürdürülebilir bir doğa anlayışıyla çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

"Orman Yangınlarının Önlenmesi İçin Özen Gösterilmesini Bekliyoruz"

En fazla ziyaret edilen alanlara ilişkin bilgileri paylaşan Yumaklı, "9 günde toplam 903 bin kişinin ziyaret ettiği Ayvalık Adaları Tabiat Parkı birinci sırada yer alırken, burayı 578 bin kişinin ziyaret ettiği Beydağları Sahil Milli Parkı izledi. 571 bin 427 ziyaretçiyi ağırlayan Marmaris Milli Parkı, 224 bin 336 kişinin ziyaret ettiği Ormanya Tabiat Parkı ve 191 bin 445 kişinin ziyaret ettiği Beyşehir Gölü Milli Parkı da en fazla ziyaretçi ağırlayan ilk 5 alan içinde yer aldı. Bu minvalde, korunan alanlarımızın sayısını artırmak ve geliştirmek üzere çalışmalarımızı tüm gayretimizle sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızdan da içimizi yakan orman yangınlarının önlenmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da azami özeni göstermelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA