İstanbul Sultangazi'deki hayvan satış pazarına giden polis ekipleri, bir banknotun sahte olup olmadığının anlaşılması için uygulanması gereken basit yöntemleri anlatarak, hayvan satıcılarını sahte para konusunda uyardı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, "Dijital Güvenlik Kütüphanesi Projesi" kapsamında kurbanlık hayvan alıcıları ve satıcılarını sahte para konusunda bilgilendirme çalışması gerçekleştirdi. Sultangazi'deki hayvan satış pazarında görev alan ekipler, pazarlık sürecinin ardından gerçekleşen kurban satışlarında dolandırıcılık önlemleri konusunda halkı bilgilendirdi.

Türk lirasının güvenlik özelliklerinin sıralandığı çalışma kapsamında bir banknotun sahte olup olmadığının anlaşılması için uygulanması gereken basit yöntemler satıcılara anlatıldı.

Tekirdağ'da Çıkan Anız Yangını Söndürüldü Tekirdağ'da Çıkan Anız Yangını Söndürüldü

Ekipler, "tırnakçılık", "yankesicilik" ve "tantanacılık" olarak tabir edilen bazı dolandırıcılık türlerine karşı dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı.

Satıcılar Memnun

Pazarda kurbanlık hayvan satan Mehmet Demirci, basın mensuplarına, normal şartlarda sahte ve gerçek parayı ayıramadığını söyledi. Demirci, bilgilendirme sonucunda artık bunu ayırt edebileceği için memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Satıcılardan Zafer Kurnaz ise kendileri için son derece faydalı bilgilendirme çalışması için polis ekiplerine teşekkür etti.

Kaynak: AA