ABD Merkez Bankası Fed’in çarşamba günü açıkladığı kararlar sonrası Küresel piyasaların yön arayışı devam ediyor.

Hafta içinde Fed politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit bırakınca gözler ABD'de bugün açıklanacak istihdam raporuna çevrildi.

Rapordaki verilerin küresel piyasada yatırımcı kararları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Yatırımcılar, yıl sonuna kadar yüzde 87 ihtimalle Fed'in bir kez faiz indirebileceği tahmininde bulunuyor.

Sosyal Medyadan Vergi İhbarı Yapılabilecek Sosyal Medyadan Vergi İhbarı Yapılabilecek

Bu nedenle ABD’de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların izleyeceği yön üzerinde etkili olması bekleniyor.

Dün yüzde 0,7 değer kaybıyla günü 2 bin 304 dolara inen altının ons fiyatı bugün yüzde 0,1 artışla 2 bin 306 dolardan alıcı buluyor.

Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 0,2 artışla 83,7 dolarda seyrediyor.

Dün, New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 1,51, S&P 500 endeksi yüzde 0,91 ve Dow Jones endeksi ise yüzde 0,85 artış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de pozitif bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında dün İngiltere hariç negatif seyir hakim olurken, bugün gözler, İngiltere'deki hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri ile Avro Bölgesi'ndeki işsizlik oranı verilerine çevrildi.

Asya'da açık olan piyasalarda pozitif bir seyir öne çıkarken, Japonya ve Çin piyasalarında resmi tatil nedeniyle işlem gerçekleşmedi.

Yurt içinde dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,62 artışla 10.208,65 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu tazelemişti.

Bugün yurt içinde enflasyon verileri yatırımcıların odağına yerleşirken piyasalar kapandıktan sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin bu akşam açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesi de yakından takip edilecek.

Dolar/TL, dün satıcılı bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 32,3733'ten tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,3890 seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: AA