ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin sürmesi yatırımcıları temkinli davranmaya yönlendiriyor.

Buna rağmen küresel piyasalar, 1 Temmuz Pazertesi gününe pozitif başladı.

Türkiye'den Yılın İlk Yarısında Kuru Domates İhracatı Arttı Türkiye'den Yılın İlk Yarısında Kuru Domates İhracatı Arttı

Fed'in bu sene iki kere faiz indireceği para piyasalarında beklenilse de hem Fed yetkililerinin mesajları, hem de ABD'nin makroekonomik verileri, bankanın gelecek dönem politikalarına yönelik soru işaretlerinin artmasına neden oluyor.

Bu hafta ABD'de açıklanacak istihdam raporundaki verilerin iş gücü piyasasının sıkılığına ilişkin son durumu ortaya koyması bekleniyor.

ABD’de istihdamın güçlü kalması, Fed'in enflasyonla mücadelesini zorlaştırıcı bir etken olarak kabul ediliyor.

Fed, işsizliğin tarihi düşük seviyelerden sınırlı da olsa yükselmesini ve sıkı iş gücü piyasasının enflasyonu destekleyici konumunun güç kaybetmesini istiyor.

Bu gelişmeler ışığında altının ons fiyatı yeni haftaya 2 bin 323 dolardan başladı.

Brent petrolün varil fiyatı da 85,2 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) atacağı olası adımlar da yatırımcıların odağına yerleşti.

Analistler, para piyasalarında BoJ'un temmuz toplantısında yüzde 62 ihtimalle 10 baz puanlık artış yapacağının fiyatlandığını belirtti.

Yurt içinde ise dolar/TL, geçen haftanın son işlem gününde satıcılı bir seyir izleyerek günü 32,717’den  tamamlamıştı. Yeni haftanın ilk iş gününde bankalararası piyasanın açılışında dolar, 32,741 TL  seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: AA