Manisa’nın Alaşehir ilçesinde otluk bölgede çıkan ve ormana sıçrayarak büyüyen yangın Uşak Eşme ilçesine bağlı Narıcalı, Kula ilçesine bağlı Battalmustafa mahallerinde etkili olurken, alevler ekiplerin havadan ve karadan 12 saatlik müdahalesiyle söndürüldü. Bir itfaiye erinin dumandan etkilendiği, alevlerin arasında kalan bir sokak köpeğinin ise yaralandığı yangında, 35 dekar meşe ormanı ile toplam 25 dekar tarım arazisi yandı.

Dün, saat 12.00 civarında, Alaşehir'in kırsalında bulunan İsmailbey Mahallesi'nin Yerotu mevkiinde bir ot yangını çıktı. İhbar üzerine, bölgeye 4 söndürme uçağı, 1 helikopter ve Alaşehir, Sargıöl ve Kula'dan itfaiye ekipleri ile su tankerleri sevk edildi.

Batman’da Bozdoğan-45 Operasyonu: 2 Terörist Öldürüldü Batman’da Bozdoğan-45 Operasyonu: 2 Terörist Öldürüldü

Rüzgarın etkisiyle alevler, dağınık bir şekilde yerleşik olan İsmailbey Mahallesi'ne sıçradı. Yangında mahsur kalan bir sokak köpeği, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Ekiplerin yoğun çabası sonucunda, alevler mahalledeki evlere ulaşmadan kontrol altına alındı.

Soğutma çalışmaları sürerken, dumandan etkilenen bir itfaiye erine olay yerinde sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, yangın bölgesine gelerek söndürme çalışmalarını yakından takip etti ve bilgi aldı. Başkan Öküzcüoğlu, yangının elektrik tellerinden kaynaklandığı şüphesi üzerinde durulduğunu ifade etti.

Yangın Tekrar Alevlendi

Ancak soğutma çalışmaları sürerken mahallenin üst bölümünde yangın yeniden alevlenip, meşelik ormana sıçrayarak yayıldı. Uşak Eşme ilçesine bağlı Narıcalı, Kula ilçesine bağlı Battalmustafa, Alaşehir ilçesine bağlı Serinköy mahallerinin olduğu bölgelerde etkili olan yangına 71 söndürme ekibi, 7 hava aracı, 8 iş makinesi, 1 elektrik teknik ekip, 5 sağlık ekibi, 20 güvenlik ekibiyle müdahale edildi.

Meşe Ormanı ve Tarım Arazileri Zarar Gördü

Alaşehir Gediz Elektrik Şefliği, bölgedeki elektriği kesme kararı aldı. Bu nedenle, tedbir amaçlı olarak Uşak - Basmane Tren Seferleri durduruldu. Alevlerin kontrol altına alınması, gece yarısına kadar sürdü. Ekiplerin 4 saatlik soğutma çalışması sonucunda yangın tamamen söndürüldü. Yangında, 35 dekarlık meşe ormanı yanarken, İsmailbey Mahallesi'ndeki Dursun Çetin'e ait 20 dekarlık buğday tarlası ile Veli Aydın'a ait 5 dekarlık arpa tarlası da zarar gördü.

Kaynak: DHA