Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) yeni dönemi açıkladı.  

Bakanlıkta düzenlediği Ulusal Sağlık Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısında konuşan Bakan Koca, “Sistem artık şu şekilde işleyecek: Ertesi gün randevusu olan hastamız, akşam saat 8'e kadar randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek. Bu sisteme Onaylı Randevu Sistemi, MHRS'de başlatılan bu yeni döneme de Onaylı Randevu Dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor. Onaylı Randevu Dönemi hayırlı olsun” dedi.

Yeni dönemde ayrıcalıklı iki hasta grubunun olacağına dikkat çeken Bakan Koca, bunların da 65 yaş üstü hastalarla kanser hastaları olduğunu vurguladı.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Koca, “Bu gruptaki hastalar, onay işlemlerinden istisnadır. Onaylı Randevu Sistemi, hastanelerimize, hekimlerimize zamanı verimli kullanma imkanı sağlayacak. Hasta, gelemeyeceği randevuyu iptal edecek. Böylece, randevu sadakatsizliği sebebiyle, şu an boş kalan kapasitemizi hizmet bekleyen hastalar için kullanabileceğiz. Boş kalan her bir randevuda, sistemden randevu alamayıp, talep bırakmış hastalarımıza ulaşacağız. Öncelik, talep bırakan hastalarda olacak" bilgilerini verdi.

Onaylı Randevu Sistemi sayesinde, birçok branşta hastanın talebine 24 saat içinde cevap verebileceğine işaret eden Koca, "Bu yeni sistemden, beklenen sonucu alacağımıza inanıyoruz. Taleplerin etkin şekilde karşılanabilmesi içinse Randevu Koordinasyon Merkezini devreye alıyoruz. Bu merkezin faaliyetlerini şahsen takip edeceğim" diye konuştu.

Kaynak: AA/DHA