ABD menşeli teknoloji devi Microsoft, Fransa'da geniş kapsamlı bir yatırım atağına hazırlanıyor. Şirket, çoğunluğu yapay zeka alanında olmak üzere 4 milyar avroyu bulan bir yatırım planladığını duyurdu. 

Microsoft'un Başkanı Brad Smith, yaptığı açıklamada, şirketin Fransa'da varlığını güçlendirmek ve genişletmek amacıyla bu önemli adımı attıklarını belirtti. Smith, 4 milyar avroluk yatırımın büyük bir kısmının yapay zeka alanına odaklanacağını ve ayrıca ülkede bir veri merkezi kuracaklarını ifade etti. 

Bu hamle, ABD merkezli teknoloji devlerinin Fransa'ya olan ilgisini artırırken, rakip şirket Amazon da Fransa'ya ciddi bir yatırım yapacağını duyurdu. Amazon, 1,2 milyar avro yatırım yaparak ülkede 3 binden fazla istihdam sağlayacak. 

İlaç devleri Pfizer ve AstraZeneca da Fransa'ya toplamda yaklaşık 1 milyar avro yatırım yapacaklarını açıkladılar, böylece ülkenin en büyük yatırımcılarından biri olacaklar. 

Fransa Cumhurbaşkanlığı, bugün başlayacak olan "Choose France" (Fransa'yı Seç) iş etkinliği kapsamında uluslararası şirketlerin ülkeye toplamda 15 milyar avro değerinde yatırım yapacaklarını duyurdu. Geçen yılki etkinlikte açıklanan rakam 13 milyar avro düzeyindeydi. 

MARLİN, DENİZKURDU Tatbikatında Kullanıldı MARLİN, DENİZKURDU Tatbikatında Kullanıldı

Bu önemli etkinlik, Paris'in Avrupa'daki ekonomik önemini pekiştirmeyi amaçlıyor. ABD'nin önde gelen bankaları JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of America'nın başkanları da etkinliğe katılarak Fransa'nın cazibesini vurgulayacaklar. 

Fransa, dünya genelinden iş dünyası liderlerini çekmek ve ülkeye daha fazla yabancı yatırım çekmek için her yıl bu tür etkinlikleri düzenliyor. 

Kaynak: DHA