Marmara Denizi'nde dün yaşanan 4,1 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da en az 7,2 maksimum da 7,6 büyüklüğünde deprem beklediklerini ifade ederek “İstanbul henüz tam olarak depreme hazır değil” dedi.

Naci Görür, 1999 yılından bu yana 'İstanbul'u depreme hazırlayın' diye defalarca uyarıda bulunduklarını belirterek “Yeterince başaramadık. İstanbul henüz tam olarak depreme hazır değil. Ülkenin en önemli birincil gündeminin bu olması lazım.”diye konuştu.

“İstanbul'da en az 7,2 maksimum da 7,6 büyüklükte deprem bekliyoruz” diyen Naci Görür, “Yani sık sık siyasiler beka meselesi diyorlar ya, asıl beka meselesi işte deprem. İnsanlarımız ölmesin diye bunu ciddiye almak lazım. Çünkü insanlarımızı kaybetmek istemiyoruz. Deprem milyonlarca senedir bu coğrafyada oluyor. Daha milyonlarca sene devam edecek. Eğer biz sağlıklı ekonomik siyasi bağımsızlığımızı koruyacaksak bu asrı çıkartacaksak deprem sorununu çözmemiz lazım. İşin şakası yok” uyarısında bulundu

Balıkkesir'de Altınoluk ve Şahindere Mahalleleri Su Altında Balıkkesir'de Altınoluk ve Şahindere Mahalleleri Su Altında

DHA