İstanbul ve Bursa'da, Güney Amerika'dan Türkiye'ye kokain sevkiyatı yapmaya çalışan bir uyuşturucu organize suç örgütüne karşı düzenlenen "Narkoçelik-20" operasyonunun detayları ortaya çıktı. Operasyon kapsamında, aralarında Kolombiyalı kartel üyelerinin de bulunduğu 9 şüpheli gözaltına alındı.

"Narkoçelik-20" operasyonunda 373 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde, Güney Amerika ülkelerinden Türkiye'ye büyük miktarda uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı bilgisi üzerine harekete geçti.

Çalışma kapsamında Kolombiya uyruklu uyuşturucu kartelinin sevkiyat için ülkeye geleceğini öğrenen ekipler, şüphelinin geliş şeklini ve zamanını tespit etmek için de titiz bir faaliyet yürüttü.

Uyuşturucu ticareti yaptığı değerlendirilen örgüt üyelerini uzun süre dron destekli takip eden ekipler, şüphelilerin teknik ve fiziki takip konusunda son derece duyarlı olduklarını ve kendilerince birçok kontrol mekanizması geliştirdiklerini tespit etti.

Ekipler, şüphelilerin günlük yaşamlarına motosikletle başlayıp, ardından taksiye ve daha sonra başka kişiler adına kiraladıkları araçlarla devam ettiklerini tespit etti. Bu kişilerin, polis takibinde olup olmadıklarını anlamak için otoyolda sık sık araç değiştirdikleri ve aynı yoldan en az beş defa geçtikleri ortaya çıkarıldı.

Takip sırasında İstanbul'da kiralanan bir eve eşya yerleştirildiğini, örgüt üyelerinin burayı sözde karargah olarak kullanacağını değerlendiren ekipler, ikamette yaptıkları izlemede ise Kolombiyalı şüphelinin buraya yerleştiğini tespit etti.

Şüphelinin sık sık Bursa'nın Gemlik ilçesine gidip gelmesinin ardından uyuşturucunun deniz yoluyla geleceğini değerlendiren ekipler, Avrupa'dan gelen tüm yük gemileri ve konteynerleri kontrol edip uyuşturucu yüklü gemiyi belirledi.

Uzun ve titiz çalışmalar sonucunda, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bursa Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün de desteğiyle bir operasyon düzenledi.

Diyarbakır’da 3 Araçlı Zincirleme Kaza! 8 Yaralı Diyarbakır’da 3 Araçlı Zincirleme Kaza! 8 Yaralı

Operasyonda 8 şüpheli yakalanırken, 373 kilogram kokain ele geçirildi. Kolombiyalı şüpheli ise İstanbul'da kaldığı adresten havalimanına kaçmaya çalışırken ekipler tarafından gözaltına alındı.

9 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

Kaynak: AA