Günümüzde hareketsiz yaşam, aşırı kalorili gıdalar ve oturarak çalışma gibi nedenlerle giderek yaygınlaşan obezite ve buna bağlı hastalıklar ülkemizde de giderek arttı. Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Beyza Tekin Altınbay, konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Güney Koreli Diş İmplant Firması Türkiye’de Güney Koreli Diş İmplant Firması Türkiye’de

Obezitenin vücuttaki damarları ve hormonları olumsuz yönde etkileyerek diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklara neden olduğunu belirten Altınbay, bu durumun göz hastalıklarını tetiklediğine işaret etti.

Obeziteyle bağlantılı göz hastalıkları hakkında bilgi veren Op. Dr. Altınbay şunları söyledi:

“Obezitenin katarakt, glokom (göz tansiyonu), sarı nokta, retinopati (şeker hastalığına bağlı göz bozukluğu) ve gözlerde sulanma, batma hissi ve bulanık görmeye neden olan kuru göz hastalığına yol açtığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuş. Günümüzde obez olan bir bireyin zayıflamasıyla, bu hastalıkların iyileşebileceğine dair kesin sonuç gösteren bir çalışma bulunmuyor. Fakat güncel olarak yapılan bir çalışmada obezite cerrahisi sonrası zayıflayan bireylerde göz damar yapılarında iyileşme olduğu da gözlemlenmiş.”

Katarakta Yol Açabilir

Beyza Tekin Altınbay-1

Yapılan uzun süreli araştırmalarla obezitenin katarakt gelişiminde etkili olduğu saptandığı bilgisini veren Op. Dr. Beyza Tekin Altınbay, sözlerine şöyle devam etti:

“Obez kişilerde yağ dokulardan salgılanan leptin hormonunun vücuttaki oksidatif stres seviyesini artırarak katarakt oluşumunu hızlandırdığı düşünülüyor. Ayrıca obez kişilerde artan iltihap süreçleri, obeziteye bağlı diyabet gibi damar hasarına sebep olan hastalıklar sonucunda doğal merceğin beslenemediği ve atık maddelerden temizlenemediği görüşü de mevcut. Tüm bunlar obez kişilerde diğer sağlıklı bireylere göre daha hızlı katarakt oluşumuna sebep oluyor. Göz hastalığı olsun veya olmasın herkesin yılda bir defa rutin muayene için uzman hekimlere görünmesi önem taşıyor.”

Kaynak: Haber Merkezi