Yeni yılın ilk ayında da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Ocak ayında hava sıcaklığının iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 3, diğer yerlerde ise 1 ila 2 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmesine göre, 2023 yılı kasım ayı ortalama sıcaklığı 12,5 santigrat derece olarak ölçüldü. Normal sıcaklık ortalamalarının 3,2 santigrat derece üzerinde bir sıcaklık gerçekleşti ve böylece son 53 yılın en sıcak kasım ayı yaşanmış oldu. 

Karamelize Soğanlı Dip Sos Tarifi, Nasıl Yapılır? Karamelize Soğanlı Dip Sos Tarifi, Nasıl Yapılır?

Aralık ayı sıcaklık ortalamasının da yüksek çıkması beklenirken, yeni yılın ilk ayında da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi öngörülüyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ocak ayının ilk haftasında hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. 

İkinci hafta hava sıcaklığının, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. 

Üçüncü hafta da hava sıcaklığının İç Anadolu Bölgesi'nin doğusu, Doğu Anadolu Bölgesi'nin batısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde mevsim normallerinin yine 3 ila 6 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor. 

Yılın ilk ayının son haftasında ise sıcaklığın, Trakya ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneydoğusunda mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. 

Bu gelişmeler ışığında Ocak ayı genelinde hava sıcaklığının iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 3 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor. 

Ocak ayında yağışların Doğu Karadeniz kıyıları, Marmara'nın güneybatısı, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güney kesimleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

DHA

Editör: Ersan Akbaş