Eğitim-Sen ve Eğitim-iş Sendikalarının tepki gösterdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi.

39 maddeden oluşan teklifin komisyon görüşmeleri, yaklaşık 24 saat sürdü.

Komisyon görüşmelerinin ikinci gününde CHP milletvekillerinin sunduğu, 'Gerekli kaynak sağlanarak, her okula bir güvenlik görevlisi istihdam edilmesi', 'Özel sektörde çalışan öğretmenlerin taban maaş talebinin teklife eklenmesi' ve 'Her okulda bir temizlik personeli istihdam edilmesi' önergeleri, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kanun teklifi, üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından oylanarak Komisyon'dan geçti.

Kanun teklifinde imzası bulunan AK Parti Ordu Milletvekili Nazım Maviş, kanun teklifi ile öğretmenlerin seçilmeleri, yetiştirilmeleri, atamaları, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödül ve cezaları ile kariyer basamaklarındaki ilerlemelerinin düzenlendiğini söyledi.

Düzenlemeyle kariyer basamaklarında ilerlemede sınav ve mesleki çalışmalar şartının kaldırıldığını ifade eden Maviş, “Uzman öğretmenlik için en az 10, başöğretmenlik için ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmetin bulunması, kademe ilerleme cezasının bulunmaması, akademi tarafından verilen eğitim programlarının tamamlanması şartı yeterli kabul ediliyor” dedi.

Maviş, ayrıca kanunun yürürlüğe gireceği tarihte görevde bulunan öğretmen ve uzman öğretmenlere, öğretmenlikte veya uzman öğretmenlikte 20 yıllık çalışma süresini tamamlamaları halinde doğrudan başöğretmen unvanı için başvuruda bulunabilme imkanı getirildiğini kaydetti.

Kanun teklifiyle eğitim çalışanlarına yönelik şiddet cezalarının arttırılacağına da dikkat çeken Maviş, "Cezaların yarı oranında artırılması, hapis cezasının ertelenmesi hükümlerinin uygulanmaması, görevleri sebebiyle öğretmenlere karşı işlenen kasten yaralama suçunun tutuklama sebebi haline getirilmesi düzenlenmiştir” bilgilerini verdi.

Aydın'da İçme Suyu Hattı Çalışmasında Göçük: 1 Ölü Aydın'da İçme Suyu Hattı Çalışmasında Göçük: 1 Ölü

Maviş, öğretmen adaylarının mesleğe hazırlanması, göreve yeni atanan öğretmenlerin mesleğe uyumu ve görevde yükselmeleri için eğitim programları hazırlamak amacıyla Milli Eğitim Akademisi kurulacağını da ifade ederek burada öğretmen adaylarının hazırlık eğitimi yoluyla mesleğe en iyi şekilde hazırlanmalarının amaçlandığını söyledi.

Öğretmen adaylarının Akademi'ye KPSS puan üstünlüğüne göre alınacağını vurgulayan Maviş, "Öğretmen adaylarına eğitim süreleri boyunca her ay 18 bin 650 ek gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödeme yapılacaktır. Başarılı olan herkes başka hiçbir şart aranmaksızın puan üstünlüğü ve tercihlerine göre atanacaktır” dedi.

Maviş, akademi eğitimi yürürlüğe girdikten sonra aday öğretmenlik hükümlerinin öğretmenliğe geçiş şartı olarak uygulanmayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA