Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümünde, “Asrın Felaketi’nin 1. Yılında Afet İletişimi Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyumun “Afet İletişiminde Yerel ve Ulusal Medyanın Fonksiyonu” oturumuna Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul Üyesi Prof. Dr. Zakir Avşar moderatörlük etti.

Oturuma BİK Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat’ın yanı sıra Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Vekili Zeki Akbıyık, Telgraf Medya’dan Mehmet Levent Özkurt, Yeni Malatya Gazetesi’nden İskender Yılmaz ve Adıyaman’da Halkın Sesi Gazetesi’nden Nazire Hanım Fırat da konuşmacı olarak katkı sağladı.

Mesai Saatleri Değişiyor mu? Mesai Saatleri Değişiyor mu?

Oturumda konuşan BİK Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, 6 Şubat depremlerinin hemen ardından sahaya indiklerini ve basın sektörünün bu zorlu süreci en az zararla atlatması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Mesut Onat, deprem sonrasında Kurumun bölgede yürüttüğü faaliyetleri anlatarak, “Depremin ilk dakikalarından itibaren Bölge Müdürlüklerimiz aracılığıyla sahadaydık. Asrın felaketinin ikinci haftasında Kurumun üst yönetiminden oluşan heyetle deprem bölgesindeki bütün il ve ilçe gazetelerini ziyaret ederek, bölge basınının yanında olduk. Afetin basınımız üzerinde yarattığı hasarla ilgili detaylı bir rapor da hazırladık” bilgilerini paylaştı.

Hazırlanan rapor doğrultusunda bölge basınına yönelik çeşitli tedbirler aldıklarını belirten Onat, afet süreci boyunca gazete ve dergilere 80 milyon 886 bin 427 TL’lik, internet haber sitelerine ise 51 milyon 204bin 319 TL’lik ilan ve reklam desteği sağlandığını kaydetti.

Onat ayrıca deprem bölgesindeki basın kuruluşları başta olmak üzere her konuda sektörün yanında olduklarını, asrın dayanışmasını bundan sonra da hep birlikte göstermeye devam edeceklerini belirtti.

Yerel medyanın sahada canla başla çalıştığını da ifade eden Onat, “Depremde haberleşme altyapısının büyük ölçüde hasar görmesi nedeniyle bölgeden gelen haberlerin ve görüntülerin büyük bir kısmı yerel medya tarafından sağlandı. Yerel gazeteciler ile yerel radyo ve televizyonlar sosyal medya platformlarını da kullanarak canla başla çalıştı ve bölgedeki gelişmeleri anbean kamuoyuna aktardı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi