Adam Sandler'in Happy Gilmore 2 Çekimleri Başlıyor Adam Sandler'in Happy Gilmore 2 Çekimleri Başlıyor

Başrolde John Wayne, Moğol savaş ağası Cengiz Han'ı canlandırdı. Wayne'in bu rol için seçilmesi başlangıçta eleştirilse de, filmin trajik hikâyesi sadece yanlış oyuncu seçiminden ibaret değildi. Filmin büyük bir kısmı, Nevada Test Alanı'nın 220 kilometre rüzgâr yönünde yer alan St. George, Utah'ta çekildi. Bu bölge, ABD Hükümeti'nin nükleer testler yaptığı bir yerdi ve çekimlerden sadece üç yıl önce burada 11 nükleer silah patlatılmıştı.

Radyoaktif Maruziyet ve Ölümcül Sonuçlar

Howard Hughes, bölgenin radyoaktif olduğunu bilmesine rağmen, hükümetin güvencesiyle çekimlere devam etti. Çekimler 13 hafta sürdü ve daha sonra Hughes, setleri stüdyo çekimleriyle eşleştirmek için St. George'dan Hollywood'a 60 ton toprak taşıttı. Bu durum, oyuncu ve ekibin radyoaktif kirliliğe maruz kalmasını artırdı.

Yaşanan olaylar nedeniyle 220 oyuncu ve ekip üyesinin 91'i (%41) kanserden etkilendi ve 46'sı hayatını kaybetti. Bu isimler arasında yönetmen Dick Powell ve oyuncular Susan Hayward, Agnes Moorehead, Lee Van Cleef ve John Wayne de vardı. Bu trajik sonuç, film setlerinde maruz kalınan sağlık risklerinin ciddiyetini gözler önüne serdi.

Pedro Armendáriz'in Trajik Sonu

Filmin bir diğer kurbanı ise, 1963'te kanser olduğunu öğrenen Meksikalı aktör Pedro Armendáriz oldu. James Bond filmi "From Russia With Love"ın çekimlerine katılan Armendáriz, acılarına rağmen ailesine destek olabilmek için çekimleri tamamladı. Ancak, 18 Haziran 1963'te UCLA Tıp Merkezi'nde intihar etti.

Muhabir: Sibel Bay