KDV'nin özel okullarda yüzde 8'den yüzde 10'a çıkarılmasıyla birlikte, özel okullar aradaki farkı velilerden talep etmeye başladı. Ancak velilerin bu farkı ödemeden önce sözleşmelerini dikkatlice kontrol etmeleri önem arz ediyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuyla ilgili önemli bir açıklama yaparak, "Eğer sözleşmede hem indirimler hem artışlar yansıtılır deniyorsa ve bu madde sözleşmede bulunuyorsa, veliler o farkı ödemekle yükümlüdür. Ancak sadece vergisel veya kamusal artışları yansıtılır şeklinde tek taraflı bir madde varsa, bu durumda haksız şart uygulanmış olur. Bu durumda veliler, hukuka aykırı olan bu ödemeyi 10 yıl süreyle geri talep etme hakkına sahip olabilirler." ifadelerini kullandı. 

Bazı özel okullar, 2023-2024 eğitim-öğretim döneminin henüz 3 ayını tamamlamışken 2024-2025 eğitim ve öğretim dönemi için erken kayıt başlattıklarını duyurdu. Ancak Tüketici Konfederasyonu Başkanı, eğitim-öğretim dönemi boyunca belirlenen servis, yemek, kitap gibi gider ücretlerinin ocak ayından mayıs ayına kadar olan süreyi kapsadığını vurgulayarak, özel okulların yasal mevzuata uyma zorunluluğunu hatırlattı. 

TCMB Para ve Banka İstatistiklerini Açıkladı TCMB Para ve Banka İstatistiklerini Açıkladı

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli