Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Milli Takımlar Sorumlusu Aytunç Göz liderliğinde antrenörler Sinem Yıldırım ve Melike Nur Göz ile birlikte İlkadım Atletizm Pisti'nde kamp yapan 9 özel sporcu, önümüzdeki yılın mart ayında düzenlenecek olan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu şampiyonanın ardından, sporcular eylül ayındaki Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na katılma şansı elde edebilecekler.

Aytunç Göz, gelecek yıl Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı takiben Paralimpik Oyunları'nda başarı elde etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Göz, çalışmalarında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Samsun Halk Eğitimi Merkezi'nin destek sağladığını ve kadrolarında daha önce Avrupa ve dünya şampiyonluğu yaşamış sporcuların bulunduğunu ifade etti.

Geçmişte elde ettikleri başarıları devam ettirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Göz, "Özel sporcular, dünya ve Avrupa şampiyonalarında başarı elde ederek aynı zamanda gelecek nesillere örnek olabileceklerine inanıyoruz" dedi.

Topluma İlham Veriyorlar

Özel sporcuların topluma ilham veren başarılarına vurgu yapan Aytunç Göz, "10 yıl önce özel sporcular denildiğinde algı çok farklıydı. Ancak şu anda bu ekip, normal atletizmde ilk üçe girebilecek seviyede performans sergiliyor. Hatta bazı sporcularımız Türkiye şampiyonu olabilecek potansiyele sahip. Bu durum, diğer velilere 'Benim çocuğum da başarabilir' güvenini aşılamaktadır" şeklinde konuştu.

Cristiano Ronaldo’nun Gol Karnesi Cristiano Ronaldo’nun Gol Karnesi

Göz, öncelikle Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda başarı elde edip buradan alınacak kotalarla Paris Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'ye atletizm branşında ilk olimpiyat madalyasını getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Göz, sporcularına güvendiğini ifade ederek, "Daha önce uzun atlama branşında 2020 Tokyo'da 4. olan Esra Bayrak, tüm engel gruplarında tarihteki en iyi dereceyi elde etmişti. Şimdi, atletizmde paralimpik oyunlarında ilk altın madalya için mücadele edeceğiz. Sporcularıma güveniyorum" dedi.

Milli sporcu Eda Yıldırım, yoğun bir tempoda devam eden çalışmalarına ilişkin, "Hedeflerimiz olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonaları. Hepsini tek tek geçerek bayrağımızı göklerde dalgalandırmak istiyoruz. En büyük amacımız bu" şeklinde konuştu. Fatma Damla Altın ise çalışmalarının olumlu bir seyirde ilerlediğini belirterek, "Olimpiyatlara gitmeyi ve 3-4 kızla madalya kazanmayı hedefliyoruz. Gece gündüz demeden çalışıyoruz" dedi. Mihriban Korkmaz da Paralimpik Oyunları'na katılıp madalya kazanma hedeflerini paylaştı.

AA