Merve Gezen'in yönettiği "Peripeteia-Talih Dönüşü" adlı film, 9 yaşındaki Adem'in çöpten kağıt ve plastik toplayarak ailesine yardım etme hikayesini konu alıyor. Film, İtalya'daki 74. Montecatini Uluslararası Kısa Film Festivali'nde "En İyi Kısa Film" ödülünü kazandı. Gezen, çocuk haklarına dikkat çekmek amacıyla filmi geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Gezen, çocuk ihlalleri ve sinema üzerine doktorasını tamamlamış bir yönetmen olarak, filmlerinde genellikle çocuk ihlallerine odaklandığını ifade etti. Gaziantep'e Birleşmiş Milletler projesi kapsamında gittiğinde çocuk işçiliği üzerine bir film çekme kararı aldı.

"Peripeteia-Talih Dönüşü"nün hazırlık aşamasında, çöp toplayan bir çocuğun yaşamını gözlemleyerek senaryoyu oluşturduğunu paylaşan Gezen, filmdeki ana karakter Adem'in gerçek bir çocuk işçisi olduğunu ve onunla çalışmaya karar verdiklerini söyledi. Film, Adem'in çöp toplama rutini ve günlük yaşamını anlatıyor.

Frankenstein'ın ‘Çift Başlı Köpek Deneyi’ Nedir? Frankenstein'ın ‘Çift Başlı Köpek Deneyi’ Nedir?

Çöp Sahneleri Çankaya Belediyesi Tarafından Sağlandı

Gezen, filmin özgün atmosferini yaratmak adına Ankara'da çekimlerin gerçekleştirildiğini ve Adem'in babasının kağıt toplama işine dair detayları gözlemleyerek senaryoyu oluşturduklarını ifade etti. Film için Çankaya Belediyesi'nin sağladığı konteynerlerle çöp sahnelerini hazırladıklarını belirtti.

9 yaşındaki Adem'in doğal oyunculuğunu öven Gezen, Adem'in setteki profesyonel oyuncularla uyum içinde çalıştığını ve çekimleri başarıyla tamamladıklarını paylaştı. Filmin prömiyerini Cenevre'deki FİFOG'da yaptıklarını ve beğeni aldıktan sonra çeşitli uluslararası festivallerde gösterildiğini belirtti.

Gezen, filmi Türkiye'de ve dünya çapında geniş kitlelere ulaştırmayı planladıklarını ve özellikle eğitim amaçlı kullanılması için üniversitelere götürmeyi hedeflediklerini söyledi. Yunan filozof Aristo'nun "Politika" eserinde kaderin dönüşmesini anlatan "Peripeteia" kavramını filmin isminde kullanarak, çocuk işçiliği sorununa dikkat çekmeyi amaçladıklarını vurguladı.

AA